Kotły na pellet cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków, wypierając tym samym starsze rozwiązania technologiczne. Jest to związane z wieloma czynnikami, które sprawiają, że wykorzystanie tych urządzeń jest tańsze oraz łatwiejsze w obsłudze, niż ma to miejsce np. w przypadku tradycyjnych kotłów. Przyczyniają się również do zmniejszonej emisji zanieczyszczeń powietrza. Co warto wiedzieć o kotłach na pellet?

Najważniejsze zalety kotłów na pellet

Pellet jest rodzajem opału, który powstaje w wyniku przetwarzania biomasy. Sprawia to, że nie tylko jest cenowo konkurencyjny w stosunku do innych rodzajów paliw, ale również przyczynia się do zmniejszonej emisji zanieczyszczeń, dzięki czemu jest rozwiązaniem lepszym dla środowiska.

Kotły na pellet są w zasadzie bezobsługowe. Paliwo w formie granulatu dostarczane jest do odpowiednich zasobników, skąd podawane jest bezpośrednio do palnika w kotle. Oznacza to, że zadaniem użytkownika jest jedynie regularne uzupełnianie pelletu w zasobniku oraz prace związane z konserwacją kotła (np. czyszczenie go).

Ze względu na strukturę pelletu spala się on przy jednoczesnej niskiej emisji CO2. Tutaj warunkiem jest zakup paliwa dobrej jakości, które nie jest zanieczyszczone dodatkami zwiększającymi jego masę oraz nie zawiera wody. Pellet spala się bez wydzielania nieprzyjemnych zapachów, które są często oznaką powstawania wielu szkodliwych substancji chemicznych.

Budowa palników w kotłach pelletowych sprawia, że paliwo spalane jest w sposób kontrolowany, co znajduje przełożenie nie tylko w ilości dostarczanego ciepła, ale również przyczynia się do zwiększenia wydajności procesu. W praktyce oznacza to również znacznie mniejsze ilości popiołu, które powstają w wyniku spalania.

Kotły na pellet podlegają dotacjom i ulgom z programów mających na celu modernizację systemów grzewczych w domach jednorodzinnych.

Piece oraz kotły na pellet można kupić w sklepach internetowych, takich jak Piec.com.pl

Zalety pelletu

Pellet powstaje w wyniku przetwarzania biomasy, którą są trociny, drewno i kora pozostałe z obróbki drzewnej. W ten sposób możliwe jest stworzenie wysokiej jakości granulatu, przy jednoczesnym wykorzystaniu materiałów odpadowych. Forma granulatu sprawia, że pellet jest prosty w transporcie oraz przechowywaniu. Jego wartość opałowa oscyluje wokół 19 MJ/kg, co sprawia, że jest to konkurencyjna alternatywa dla innych rodzajów paliw stałych. Jednakże, by w pełni wykorzystać jego potencjał niezbędne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia przystosowanego do spalania pelletu.

Rate this post