Karnisz jest nieodłącznym elementem służącym do dekoracji okien. Można do nich montować zasłony, lambrekiny czy firany w różnych kolorach i aranżacjach. Raz założony pełni funkcję dekoracyjną przez długie lata. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele jego rodzajów – nie korzysta się już tylko z szyn sufitowych, które swojego czasu często gościły w mieszkaniach. Jakie ich rodzaje wyróżniamy? I jak wybrać właściwy karnisz?

Rodzaje karniszy

Można wyróżnić następujące rodzaje karniszy: ścienne, sufitowe, drążkowe, szynowe, elektryczne, rozporowe, podwójne, pojedyncze.

Można je również podzielić ze względu na materiały, z jakich są wyprodukowane, czyli np.:

  • metalowe,
  • drewniane,
  • linkowe,
  • aluminiowe.

Jak dobrać właściwy karnisz?

Przy niskich naprożach przydadzą się karnisze szynowe (w ich przypadku warto również zakupić listwy maskujące). W tych bardziej przestronnych pomieszczeniach dobrze będą natomiast wyglądały karnisze drążkowe. Jeżeli planuje się powiesić zarówno firanki, jak i zasłony, przyda się tutaj podwójny karnisz. Czasami można pomyśleć o wyborze pojedynczego karnisza z podwójnymi wspornikami – dzięki temu, w razie potrzeby, będzie można dobrać drugi drążek.

Choć karnisze wydają się być małym i niepozornym elementem aranżacyjnym, mogą stać się prawdziwą ozdobą mieszkania. Do wnętrz nowoczesnych czy industrialnych będą pasować karnisze metalowe. Ich kolor warto dopasować do mniejszych elementów znajdujących się w danym pomieszczeniu, np. do opraw oświetleniowych czy okuć w meblach – tłumaczy przedstawiciel firmy Dom Firan. Jeżeli pokój urządzony jest z przepychem, to warto się zastanowić nad delikatniejszymi i mniej przytłaczającymi karniszami, które nie będą się tak wyróżniać. Niektóre karnisze mają zdobione zakończenia, które mogą ożywić szare, niewyróżniające się wnętrza.

Do stylu skandynawskiego, rustykalnego czy vintage, gdzie przeważają naturalne wzory i materiały, najlepiej będzie dopasować drewniane karnisze. Warto, aby były w podobnym kolorze jak podłogi czy meble. Można również zastanowić się nad grubością profili – cienkie, mające średnicę do 16 mm, sprawdzą się przy oknach nie dłuższych niż 3 m. Lepiej używać przy nich lekkich tkanin, aby nie wprowadzać dodatkowego obciążenia. Karnisze mające ok. 19 mm są uniwersalne i pasują do wszystkich rodzajów okien. Produkty powyżej 20 mm sprawdzą się przy większych oknach oraz masywniejszych zasłonach.

Wybór karniszy zależy od indywidualnych zapotrzebowań, gustu oraz aranżacji wnętrza. Choć są małym elementem, na który nie zwraca się tak często uwagi, warto, aby wyglądały one stylowo – wtedy z pewnością wpłyną na odbiór całego otoczenia.