Ogrzewanie pelletowe uważa się za jedno z najbardziej ekologicznych, jeśli chodzi o utrzymanie komfortu termicznego domu. Tak zwany zielony węgiel nie jest jednak tak popularny, jak jego klasyczny odpowiednik. Choć pod wieloma względami okazuje się lepszy, nadal czeka na większe zainteresowanie. Jakie zalety ma ogrzewanie domu pelletem? Czy jest to opcja wygodna i bezpieczna?

Ogrzewanie pelletowe – kilka ciekawostek na temat zielonego węgla

Alternatywna postać węgla ma formę małych walców albo kulek, które nie przekraczają 6 mm średnicy. Pellet na ogół wytwarza się ze sprasowanych wiórów i trocin oraz biomasy. Uważa się jednak, że najlepsza jego odmiana powstaje z drewna liściastego.

Bez względu na rodzaj pierwotnego materiału, technologia wytwarzania pelletu pozostaje zawsze taka sama. Najpierw wszystkie cząstki składowe zgniata się pod wysokim ciśnieniem, a następnie tworzy z nich miniaturowe brykiety. Co bardzo ważne, wszyscy producenci objęci są takimi samymi ograniczeniami produkcyjnymi. Do pelletu nie mogą bowiem dodawać chemicznych substancji ułatwiających spajanie składowych surowców. Płonący zielony węgiel powinien dawać przyjemny zapach drewna.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniem w postaci ekologicznego ogrzewania domu – musisz wiedzieć, że pellet jest nieco droższy niż klasyczny węgiel. Sam kocioł jest też bardziej skomplikowany i co najważniejsze – stanowi droższą inwestycję. Wbrew pozorom, ogrzewanie pelletowe ma jednak sporo zalet…

Największe zalety ogrzewania pelletowego

Sprzedażą i serwisem nowoczesnych pieców na pellet zajmuje się firma Lumar.

Oferujemy szeroki wybór kominków i pieców. Proponujemy zarówno kominki kaflowe, jak i marmurowe oraz steatytowe. U nas klient znajdzie szyty na miarę jego potrzeb piec, a nawet kuchnię kaflową. W związku z coraz większą popularnością ekologicznych rozwiązań grzewczych, prowadzimy też renomowany serwis pieców na pelletmówi przedstawiciel przedsiębiorstwa.

Zgodnie z jego opinią, piece na pellet są bardzo ciche i łatwe w obsłudze. Na tym lista ich zalet się jednak nie kończy.

Tego rodzaju kotły są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Ich podajnik mieści bowiem naprawdę spory zapas niezbędnego paliwa. Dobrej jakości piec wystarczy doposażać raz na kilka dni, a czyścić raz w tygodniu. Ponadto, niektóre modele mają system automatycznego rozpalania. Oczywiste jest również to, że pellet jest o wiele bardziej przyjazny środowisku. Granulat płonie, nie wydzielając przy tym większych ilości substancji smolistych i pyłów. Niewielka ilość powstającego popiołu jest z kolei ogromną zaletą, gdy chodzi o pielęgnację całej konstrukcji.

Rate this post