Dobranie odpowiedniego przewodu do instalacji domofonowej to wyzwanie, które wynika z konieczności zadbania o bezawaryjne działania urządzenia przez wiele lat. Wątpliwości, jakie się najczęściej pojawiają, dotyczą liczby żył i ich przekroju. Dobór kabli zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju urządzenia oraz odległości między zasilaczem i domofonem. Dowiedz się, jaki jest optymalny przewód w instalacji domofonowej!

Rodzaje przewodów stosowanych w instalacjach domofonowych

W domofonach tradycyjnych, analogowych oraz cyfrowo-analogowych prowadzone są przewody na tzw. układy rozmówne. Układ taki zawiera obwody, które uniemożliwiają przenoszenie sygnałów z mikrofonu do własnej słuchawki oraz inne elementy, np. wzmacniacze. Można tu wykorzystać zwykły przewód teletechniczny, sygnałowy.

W przypadku domofonu przeznaczonego dla jednej rodziny, niezbędne są 4 żyły na układy rozmówne. Gdy domofon ma być zamontowany w domu wielorodzinnym, konieczne jest zamontowanie przewodu składającego się z 5 żył, który obejmie masę, mikrofon, słuchawkę oraz dwa wywołania.

Wybór przewodu zależy zatem od:

  • rodzaju domofonu – warto przed montażem domofonu zapoznać się z jego specyfiką i schematem,
  • odległości między zasilaczem a domofonem – determinuje ona przekrój kabla zasilającego.

Zastosowane przewody warto ułożyć w tzw. peszlu. Należy pamiętać o drucie pilotującym, dzięki któremu znacznie łatwiejsze będzie wciągnięcie przewodów. Na ostrych łukach należy zamontować puszki przelotowe, które ułatwią wciąganie przewodów.

Zasilanie domofonu, przewody do podłączenia przycisków i zaczepów

Zasilanie domofonu powinno być poprowadzone odrębnym przewodem elektrycznym, na ogół 2-żyłowym, o przekroju 1-1.5 mm2. Przyjęte parametry zależą tu od odległości zasilacza od kasety.

Podłączenie przycisku wyjścia wymaga zastosowania zwykłego przewodu teletechnicznego, sygnałowego. Przewód taki prowadzony jest od płytki elektroniki domofonu do przycisku dzwonkowego. Z kolei do podłączenia elektrozaczepu używa się dowolnego kabla dwużyłowego.

Jak wskazują specjaliści hurtowni elektrycznej Elhurt, ułożenie przewodów oraz montaż urządzenia wymagają zapoznania się z jego schematem. Zawsze należy pozostawić pewien zapas, by w razie ewentualnej awarii i uszkodzenia choćby jednej żyły, można było uruchomić system domofonowy.

Podjęcie decyzji o wyborze przewodu nie może się opierać na minimalnych wymogach. W razie awarii najmniejsza wymagana ilość drutów może okazać się niewystarczająca. Wielu profesjonalistów zaleca kabel z ośmioma autonomicznymi żyłami, które dadzą pewność, że domofon będzie funkcjonował bezawaryjnie.

Rate this post