Ekologiczne kotły grzewcze mają za zadanie zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń, które mogą być produkowane przez urządzenia centralnego ogrzewania. Działają one na podstawie polskiej normy PN – EN 303 – 5:2012 dotyczącej zakresu emisji zanieczyszczeń oraz sprawności. Takie urządzenia w dużym stopniu ograniczają emitowanie spalin, a także są mocno zautomatyzowane. Umożliwiają dużą łatwość w czyszczeniu, nie wymagają dużej uwagi, a cała praca przebiega dzięki specjalistycznym systemom. Najważniejsza cecha ekologicznych kotłów to jednak praca bez produkcji smogu, używanie mniejszych ilości paliw oraz obsługa niepochłaniająca czasu. Jakie kotły są więc najbardziej ekologiczne?

Rodzaje ekologicznych kotłów

Z całą pewnością warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj paliwa kotła, jednak nie można zapominać, że podstawowy element decydujący o tym czy kocioł będzie ekologiczny stanowi rodzaj pracy.

Pierwszy rodzaj ekologicznego kotła, który zasługuje na uznanie to ten na ekogroszek. Ważne jest, aby taki kocioł był niskotemperaturowy, a duże ułatwienie będzie również stanowić zautomatyzowany system podawania paliwa, który wystarczy uzupełniać raz na kilka dni. Ekogroszek cechuje się niską zawartością siarki w składzie oraz wysoką kalorycznością materiału. Wykazuje się on bardzo dużą sprawnością spalania, co wiąże się z niskimi kosztami. Najlepszy gatunkowo ekogroszek powinien zostać wcześniej odpowiednio oczyszczony. Ekologiczny kocioł nie produkuje wiele odpadów, po upływie kilku dni, należy jedynie usunąć z niego popioły. Dobry przykład stanowią kotły produkowane przez firmę Zgoda Wieprz. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj model Iskra Plus Eko z podajnikiem szufladowo-tłokowym.

Przy zakupie kotła, warto pamiętać, że istnieje możliwość dofinansowania takiej inwestycji przez państwo polskie. Zwykle pieniądze pochodzą z dotacji lub pożyczek dla gmin na określonych warunkach. Gminy deklarują konkretne sumy przeznaczone na dotację lub proponują sfinansowanie większej sumy inwestycji.

Dlaczego warto używać ekologicznych kotłów?

Od 2018 roku dostępne są jedynie kotły piątej klasy, które kwalifikują się do dotacji „Czyste Powietrze”. Urządzenia takie cechują się wysoką sprawnością i łatwością obsługi, co w bezpośredni sposób przekłada się na oszczędności w ogrzewaniu domu. Decydując się na zakup ekologicznego kotła grzewczego, zaleca się wybór jedynie renomowanych firm oferujących taki asortyment. Długoletnie doświadczenie oraz odpowiednie zaplecze maszyn to gwarancja udanego zakupu. 

Tradycyjne kotły centralnego ogrzewania powodują bardzo duże zanieczyszczenie środowiska, szkodząc przy tym również zdrowiu. Wymiana kotła na ekologiczny to dowód dużej świadomości ekologicznej właścicieli, która pozwoli zadbać o czysty dom oraz zmniejszenie ryzyka awarii i ilości codziennych obowiązków.

Rate this post