Rolety zewnętrzne coraz częściej stanowią podstawowe wyposażenie domów oraz mieszkań. Nowoczesne modele zapewniają nie tylko doskonałą estetykę, pełnią one szereg dodatkowych funkcji wpływających na komfort mieszkańców budynku. Współcześnie oferowane rolety zewnętrzne są uniwersalne, a mnogość ich wzorów daje możliwość dopasowania ich do indywidualnych potrzeb. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Rolety zewnętrzne — poznaj ich najważniejsze funkcje

Nowoczesne budownictwo coraz częściej w standardzie wykończenia uwzględnia montaż rolet zewnętrznych. Element ten nie tylko zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wpływa również na bilans energetyczny domu, czy mieszkania, a co najważniejsze stanowi skuteczną zaporę dla włamywacza. To jedynie część korzyści, jakie można zyskać, decydując się na montaż rolet zewnętrznych. Dlatego warto uwzględnić je już na etapie projektu domu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzi, aby wykorzystać je w przypadku istniejących obiektów

Decydując się na rolety zewnętrzne, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim ich funkcjonalność. Dzięki temu można łatwiej dopasować model do aktualnego zapotrzebowania. Dla przykładu, rolety antywłamaniowe zaleca się wykorzystać w przypadku domów oraz mieszkań na parterze lub pierwszym piętrze. Dużym udogodnieniem dla kupujących jest rozbudowana oferta kolorystyczna, pozwalająca dopasować odcień do elewacji obiektu. W zależności od modelu można także wybrać wyposażenie sterowanie ręczne lub automatyczne – precyzuje specjalista z firmy DE-BO.

Do najważniejszych funkcji, jakie pełnią rolety zewnętrzne, zalicza się między innymi:

  • doskonałą izolację termiczną, która skutecznie chroni przed utratą ciepła zimą, oraz przed zbyt dużym nagrzewaniem się wnętrza latem,
  • prywatność,
  • bardzo dobrą akustykę i wyciszenie wnętrza,
  • zabezpieczenie przed włamaniem,
  • ochronę przed dostawaniem się owadów do pomieszczeń domowych,
  • zabezpieczenie stolarki okiennej przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jakie rodzaje rolet zewnętrznych dostępne są na rynku?

Producenci wyróżniają cztery podstawowe kategorie rolet zewnętrznych. Zalicza się do nich rolety:

  • standardowe,
  • nakładane,
  • podtynkowe,
  • RKS zwane również nadprożowymi.

Rolety standardowe określa się również mianem natynkowych, elewacyjnych lub adaptacyjnych. Montuje się je bezpośrednio we wnęce okiennej lub na murze — w zależności od możliwości. Z uwagi na sposób montażu są one widoczne na elewacji, dlatego często dobiera się ich kolor w taki sposób, aby współgrał z całym wykończeniem domu.

Rolety nakładane zakłada się bezpośrednio na okno, które następnie montuje się we wnęce okiennej. Decyzję o ich wyborze najlepiej jest podjąć podczas zakupu okien do domu lub w trakcie remontu, podczas którego wymieniana będzie stolarka okienna.

Rolety podtynkowe pozwalają na uzyskanie najlepszej izolacji cieplnej oraz akustycznej. Z kolei modele typu RKS montuje się w nadprożu okien, dlatego decyzję o ich wyborze należy podjąć już na etapie projektowania domu.

Rate this post