Mało kto wyobraża sobie współcześnie życie bez funkcjonującej kanalizacji. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, że systemy sanitarne wymagają odpowiedniego traktowania, aby mogły prawidłowo spełniać swoją funkcję bez awarii. Dowiedz się, czego absolutnie nie wrzucać do odpływu kanalizacyjnego i dlaczego stosowanie się do tych zasad jest tak ważne.

Odpływ to nie śmietnik!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką drogę przebywają ścieki, zanim trafią z Twojego domu do oczyszczalni? Być może nie dla wszystkich jest to zajmujący temat, jednak funkcjonowanie kanalizacji jest dość skomplikowane. Niestety wiele osób traktuje odpływ jako śmietnik – według nich, jeśli coś się w nim zmieści i posłusznie spłynie do rurociągu, to znaczy, że zniknęło, w myśl zasady „co z oczu, to z serca”. Tymczasem wiele z takich przedmiotów to problem dla instalacji kanalizacyjnych.

Kanalizacja to bardzo skomplikowana sieć połączonych ze sobą rur, które nieustannie „żyją”. Przepływające w nich przedmioty niekiedy grupują się, tworząc zatory. Te większe zawsze mogą nie poradzić sobie z przeciśnięciem się przez pewne „wąskie gardło” lub zahaczyć o coś innego, również blokując przepływ. Dlatego wszystko, co nie jest rozpuszczalne w wodzie, stanowi zagrożenie dla prawidłowej pracy kanalizacji. Jak mówi przedstawiciel firmy „EKO-BIO Oczyszczalnie” Sp. z o.o. Sp.k.:

Dotyczy to zarówno miejskich sieci kanalizacyjnych, jak i tych domowych, indywidualnych. Nieprawidłowe użytkowanie kanalizacji może np. doprowadzić do uszkodzenia przydomowej oczyszczalni ścieków.

Czego nie wrzucać do sedesu czy zlewu?

Według raportów i ciekawostek publikowanych niekiedy przez firmy wodociągowe czy też oczyszczalnie ścieków, w rurach kanalizacyjnych można znaleźć m.in. telefony komórkowe, wózki dziecięce, ramy od rowerów, cegły, sztućce czy narzędzia. Większość użytkowników kanalizacji ma jednak na sumieniu bardziej „pospolite” grzeszki.

Czego zatem pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać do kanalizacji? To przede wszystkim:

  • artykuły higieniczne – pieluchy, podpaski, tampony, patyczki i płatki higieniczne, nici dentystyczne czy chusteczki nawilżane oraz inne rodzaje produktów papierowych, które nie są papierem toaletowym, bardzo łatwo mogą spowodować zator,
  • włosy – bardzo łatwo plączą się i zwijają w kłębki, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie kanalizacji,
  • leki – które mogą zanieczyścić glebę i wody gruntowe szkodliwymi substancjami,
  • tłuszcze – które zastygają w rurach, zmniejszając ich przepływ,
  • niedopałki papierosów i popiół – również mogą zaszkodzić wodom gruntowym,
  • igły i strzykawki – niebezpieczne szczególnie dla pracowników zakładów kanalizacyjnych,
  • fusy po kawie i herbacie oraz resztki jedzenia – niekorzystne przede wszystkim ze względu na to, że są pożywką dla szczurów, ale mogą również blokować rury,
  • gruz, żwir i inne odpady budowlane – opadają na dno kanalizacji, tworząc trudne do usunięcia zapory.

Aby utrzymać rury w dobrym stanie, nie powinno się do nich wrzucać nic poza papierem toaletowym. Jest on wykonany z surowca, który rozpuszcza się w wodzie, dlatego nie blokuje rur tak jak pozostałe wymienione powyżej substancje.

[avg] ([per]) [total] vote[s]