Elektronarzędzia to podstawa w domowym warsztacie. Co powinno znaleźć się w skrzynce na narzędzia? Jaki sprzęt jest najlepszy dla majsterkowicza – amatora, a jaki dla profesjonalisty? Skompletowanie pełnego zestawu elektronarzędzi nie jest trudne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wiertarkę i wyrzynarkę.

Dlaczego warto zainwestować w wiertarkę?

W każdym domowym warsztacie powinna znaleźć się wiertarka. Należy ona do jednych z najważniejszych elektronarzędzi, których nie może zabraknąć w skrzynce majsterkowicza. Sprawdzi się podczas wielu prac domowych, np. wywiercania otworów w ścianach, mieszania zaprawy gipsowej, czyszczenia zardzewiałych elementów. Przed zakupem wiertarki warto poznać jej podstawowe parametry (moc, moment obrotowy, możliwości regulacji pracy).Zainteresowani powinni zaopatrzyć się także w podstawowe akcesoria do tego elektronarzędzia – wiertła do drewna, betonu i metalu.

Wiertarki i inne elektronarzędzia można zakupić w specjalistycznym sklepie RG Narzędzia z Białegostoku. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w sprzedaży narzędzi ręcznych, pneumatycznych, elektronarzędzi.

Zasady działania wiertarki

Wiertarki mogą mieć różną moc. Początkujący majsterkowicze, którzy będą wykorzystywać ją jedynie do podstawowych prac, powinni zainwestować w model o mocy około 500-600 W. Warto szukać wiertarek z mechanizmem udarowym, które przebiją nawet beton komórkowy, cegłę ceramiczną i silikaty.

Podczas intensywniejszych prac (np. w kontakcie z betonem konstrukcyjnym) potrzebna będzie wiertarka o większej mocy (800-1200 W) z elektro-pneumatycznym mechanizmem udarowym, czyli tzw. młotowiertarka.

Dlaczego do domowego warsztatu warto wybrać wkrętarkę?

Innym narzędziem, przydatnym w pracy domowego majsterkowicza, jest wkrętarka. Urządzenie przeznaczone jest do wkręcania i wykręcania śrub, wkrętów. Przyda się przy mocowaniu większej liczby łączników, montażu mebli, ogrodzeń.

Wkrętarki różnią się od sobą mocą, obrotami, średnicą, dodatkowym wyposażeniem. Przed zakupem trzeba określić częstotliwość użytkowania urządzenia. Jeżeli majsterkowicz będzie korzystał z niej sporadycznie, warto wybrać małą i poręczną wkrętarkę o mniejszej mocy.   

Inne przydatne narzędzia

Poza wkrętarką i wiertarką w domowym warsztacie sprawdzą się także wyrzynarka, szlifierka stołowa i pilarka. Wyrzynarkę wykorzystuje się do nacinania różnych kształtów w twardych materiałach – drewnie, sklejce, płytach wiórowych. Szlifierka stołowa przyda się przy ostrzeniu narzędzi i wygładzaniu powierzchni. Pilarka (piła łańcuchowa) potrafi przeciąć grube elementy, np. kawałki drewna.

Rate this post