Zarządzanie studiem nagraniowym, nawet tym bardzo małym, wymaga dużych umiejętności logistycznych. Nie chodzi wyłącznie o umawianie kolejnych sesji i pilnowanie, by żadna z nich nie pokrywała się czasowo. W pomieszczeniach studyjnych znajduje się mnóstwo sprzętów, instrumentów i przedmiotów służących muzykom i inżynierom dźwięku. Trzeba ich nie tylko pilnować – duża liczba przewijających się osób może sprzyjać kradzieżom – ale i dbać o to, by nikomu nie zabrakło potrzebnych urządzeń i akcesoriów. O ile jednak łatwo zwrócić uwagę brak gitary czy pianina, to niedostatek kabli czy przejściówek (nazywanych przez profesjonalistów “redukcjami”) może pozostać niezauważony. Jakiego rodzaju drobiazgi powinny zawsze znajdować się w studiu?

Przejściówki do słuchawek

W studiu nagraniowym słuchawki są równie ważne co mikrofony. Przecież w trakcie sesji nagraniowej każdy członek zespołu musi wiedzieć, co gra! Bardzo często “monitory” posiadają przewód zakończony złączem potocznie nazywanym “minijack”. Aby podłączyć taki sprzęt do wzmacniacza słuchawkowego, konieczne jest zastosowanie tak zwanej “redukcji”. To jedna z tych rzeczy, które ze względu na swoje niewielkie rozmiary najczęściej się gubi. Może na przykład wpaść za szafkę, zostać nieumyślnie schowana do kieszeni lub po prostu zostać na przewodzie.

W związku z tym trzeba mieć zawsze trochę przejściówek w zapasie i zaopatrzyć się w dobrej jakości akcesoria, na przykład marki Monacor

Kable XLR

Przewody typu XLR służą do łączenia mikrofonów i wzmacniaczy z interfejsem lub stołem mikserskim. To za ich pomocą przesyłany jest sygnał audio, są więc bardzo ważnym elementem systemu służącego do nagrywania! Kluczem do sukcesu tej technologii jest zastosowanie skutecznego złącza posiadającego uziemienie. Z punktu widzenia zarządzania studiem nagraniowym niezwykle istotne jest utrzymanie kabli w najlepszym porządku. Dobrym rozwiązaniem jest użycie haków, na których można by wieszać przewody. Każdy z nich należy jednak odpowiednio oznaczyć, tak, by służył do składowania tylko jednego rodzaju przewodów. Mieszanie ze sobą kabli XLR i instrumentalnych może nieco wydłużyć proces kompletowania zestawu potrzebnego do sesji nagraniowej. Warto zwrócić uwagę na kolorowe przewody, produkowane między innymi przez firmę Monacor. 

Naczynia i czajnik

Być może nie spodziewałeś się, że przeczytasz w niniejszym artykule o akcesoriach kuchennych. Pamiętaj jednak, że studio nagraniowe jest punktem usługowym, w którym klientom należy zapewnić komfort pracy. Nie musimy oczywiście spełniać wszystkich, nawet najbardziej absurdalnych próśb. Gdy jednak któryś z obsługiwanych przez nas muzyków poprosi o herbatę, należy na takie życzenie odpowiedzieć pozytywnie. Nikt nie będzie oczekiwał, że przyniesiemy napój w zdobionej ceramice, nagrywający z pewnością docenią możliwość napicia się czegoś gorącego ze zwykłego kubka. 

Wystarczy kilka miesięcy prowadzenia własnego studia, by przekonać się, co tak naprawdę jest najbardziej potrzebne! Mniej oczywiste gadżety to na przykład miernik elektryczny z pamięcią proponowany przez Monacor. Sprawdź sam!

[avg] ([per]) [total] vote[s]