Jeśli zdecydujesz się na wybór gazowego kotła kondensacyjnego, otrzymasz urządzenie bezobsługowe, czyste oraz wysokosprawne. To właśnie wysoka efektywność energetyczna decyduje o tym, że wszystkie kotły kondensacyjne z oferty Vaillant mogą być objęte dofinansowaniem z rządowego programu Czyste Powietrze. Jednak jaki kocioł kondensacyjny wybrać – stojący czy wiszący?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego wiszący kocioł jest rozwiązaniem idealnym dla mieszkań i nowych domów jednorodzinnych,
  • dlaczego w przypadku modernizacji kotłowni warto zdecydować się na kocioł stojący jednofunkcyjny,
  • kiedy warto zdecydować się na stojący kocioł kompaktowy,
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego.

Dzięki silnie rozwiniętej sieci gazowej w Polsce urządzenia gazowe stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kotły gazowe kondensacyjne są technologią rozwiniętą, sprawdzoną i pewną. Przekonujesz się do wyboru gazowego kotła kondensacyjnego? Wybierz rozwiązanie dostosowane do rodzaju budynku oraz potrzeb użytkowników.

Kotły kondensacyjne wiszące – niewielka przestrzeń, wysoka wydajność

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nową instalacją oraz niewielką przestrzenią montażową, warto zdecydować się na wiszący kocioł kondensacyjny. Pamiętaj, że jeżeli stosujesz te urządzenia w instalacjach wcześniej eksploatowanych, to należy ze szczególną starannością wyczyścić taki układ. Pojemność wodna wymienników w wiszących kotłach wynosi około 2-4 l. Z tego też powodu praca w zanieczyszczonej instalacji może wiązać się z szybkim uszkodzeniem wymiennika kotłowego – najdroższej części urządzenia.

Wiszące kotły gazowe można podzielić na 2 rodzaje:

  • Kotły dwufunkcyjne (np. Vaillant ecoTEC plus VCW) podgrzewają ciepłą wodę w sposób przepływowy poprzez wymiennik płytowy zabudowany wewnątrz kotła.
  • Kotły jednofunkcyjne (np. Vaillant ecoTEC plus VC) przygotowują ciepłą wodę w osobnym zasobniku umieszczonym często pod kotłem.

Kotły dwufunkcyjne najczęściej stosuje się w mieszkaniach lub niewielkich domach jednorodzinnych. Ze względu na brak zasobnika ciepłej wody użytkowej kotły te zajmują bardzo mało miejsca. Ich głównym ograniczeniem jest to, że mogą dostarczyć „na bieżąco” tylko taką ilość ciepłej wody, na jaką pozwala maksymalna moc kotła. Często wiąże się to z koniecznością zamontowania kotła o znacznie większej mocy, niż to faktycznie wynika z zapotrzebowania budynku. Może się to wiązać z niższą efektywnością pracy w trybie centralnego ogrzewania. Mimo to standardowe kotły dwufunkcyjne stosowane w gospodarstwach jednorodzinnych pozwalają na zasilenie tylko jednego punktu poboru w danym czasie.

Problem obniżonej wydajności ciepłej wody użytkowej można rozwiązać poprzez zastosowanie kotła jednofunkcyjnego z prawidłowo dobranym zasobnikiem c.w.u. Ciepła woda użytkowa w tym przypadku jest magazynowana w zasobniku najczęściej umieszczonym pod kotłem. Dzięki temu można jednocześnie zasilić wiele punktów poboru przy zachowaniu komfortu. Rozwiązanie to pozwala również na lepszy dobór mocy kotła pod kątem zapotrzebowania budynku.

Stojący kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny – solidność i wytrzymałość

Kotły stojące, takie jak Vaillant ecoVIT VKK, będą najlepszym rozwiązaniem w przypadku modernizacji kotłowni polegającej na wymianie starego pieca gazowego, olejowego lub węglowego przy zachowaniu istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. W odróżnieniu od kotłów wiszących posiadają dużą pojemność wodną wymiennika kotłowego. Dzięki temu są znacznie mniej wrażliwe na ewentualne zanieczyszczenia pochodzące z wcześniej eksploatowanej instalacji c.o.

Urządzenia te, tak jak wiszące kotły jednofunkcyjne, również podgrzewają ciepłą wodę za pośrednictwem zasobnika, który najczęściej stoi obok kotła. Inną zaletą kotłów stojących ecoVIT VKK jest brak konieczności stosowania sprzęgła hydraulicznego w przypadku zasilania kilku obiegów grzewczych.

Stojący kocioł kompaktowy – wysoki komfort, niewielka przestrzeń

Wszędzie tam, gdzie jest wymagany wysoki komfort ciepłej wody użytkowej, ale ogranicza Cię niewielka przestrzeń montażowa, znajdą zastosowanie kotły kompaktowe, takie jak Vaillant ecoCOMPACT VSC. Kotły te łączą w sobie cechy wiszących kotłów jedno- i dwufunkcyjnych. Posiadają wbudowany zasobnik c.w.u. pozwalający na zachowanie wysokiego komfortu ciepłej wody. Zajmują tyle samo miejsca, co typowa stojąca lodówka. Dzięki jednolitej budowie oraz możliwości zabudowania elementów instalacyjnych wewnątrz kotła stanowią one również najbardziej estetyczne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że posiadają taki sam wymiennik kotłowy, jak kotły wiszące, co wiąże się z podobnymi obostrzeniami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego?

Kierując się powyższymi wskazówkami, przy ostatecznym wyborze kotła gazowego zadbaj o to, aby wybrane urządzenie miało jak najszerszą zdolność modulacji mocy i jak najwyższą efektywność wskazaną na etykiecie energetycznej. Niska moc minimalna kotła pozwoli na oszczędną pracę w okresach niższego zapotrzebowania na ciepło dla budynku. Z kolei górna granica mocy zapewni komfort oraz szybkość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wysoka efektywność wskazana na etykiecie energetycznej kwalifikuje kocioł do dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie to jest możliwe dla każdego kotła kondensacyjnego z oferty Vaillant.

Rate this post