Piece nowej generacji zazwyczaj diametralnie różnią się o tych starych, które już powoli wycofywane są z użytku. Nowe urządzenia potrzebują dostosowania wszelkich urządzeń współpracujących. Każdy, kto decyduje się wybrać piec kondensacyjny, powinien mieć świadomość, że będzie również potrzebował wkładu do komina, który akurat przeznaczony jest to tego konkretnego rodzaju pieca.

Co to jest piec kondensacyjny?

Piec kondensacyjny jest to szczególny rodzaj urządzenia tego typu, które ma zdolność pobierania dodatkowej energii ze spalin. Dzięki jego efektywności, użytkownicy ponoszą mniejsze koszty ogrzewania domu.

Dlaczego piec kondensacyjny potrzebuje specjalnego wkładu do komina?

Efektywność pracy pieca wynika z wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiedni wkład do komina. Tak o tym mówi przedstawiciel sklepu Tanie Kominy, który w ofercie posiada takie urządzenia, jak również piece i wkłady kominowe: – Obecność odpowiedniego wkładu kominowego wpływa na zużycie paliwa i całą efektywność pracy pieca. Wkład kominowy odprowadza również nadmiary wilgoci w ten sposób, że komin nie przecieka. Ponadto poprawia całą szczelność komina.

Głównym powodem, dla którego w kominie musi być obecny wkład, jest niemożność odprowadzania wszystkich spalin i doprowadzenia czystego powietrza do samego kotła.

O czym pamiętać przy wybieraniu wkładu do komina przy piecu kondensacyjnym?

Kupując tego typu wkład, należy rozpatrywać jego parametry, które mówią przede wszystkim o jego funkcjonalności. Wkład do pieca kondensacyjnego najczęściej wykonany jest z takich materiałów jak stal lub ceramika. Podczas jego zakupu należy wiedzieć jakiego typu jest paliwo zasilające piec. Nie mniej ważnymi parametrami są przekrój wkładu i sam kształt komina.

Podczas ustalania parametrów wkładu, należy mieć świadomość, że kocioł musi mieć dostęp do powietrza, które jest na zewnątrz i nie może to być ta atmosfera, która jest w pomieszczeniu, w którym stoi piec z kotłem. Komin musi tak się zintegrować z wkładem wewnętrznym, żeby między jego ścianami a samym wkładem powstała szczelina, przez którą będzie przechodziło powietrze do kotła. W tym przypadku bardzo istotne jest wykończenia samego komina w ten sposób, aby to powietrze nie mieszało się z wylatującymi spalinami.

Wkład kominowy powinien być odporny na wysokie ciśnienie i kondensat, który jest produktem odprowadzonym z wymiennika ciepła przy kotle pieca kondensacyjnego.

Średnica wkładu kominowego musi pasować do otworu w kotle. Odpowiednie dobranie wszystkich parametrów jest warunkiem prawidłowej pracy całej instalacji, której celem jest ogrzewanie.

Rate this post