Siłownia już od dawna nie kojarzy nam się wyłącznie z mocno obciążonymi sztangami dla potężnych mężczyzn. Dziś siłownia to miejsce spotkań przeróżnych ludzi, którzy ćwiczą na przeróżnych sprzętach, a często też fragment naszej domowej przestrzeni, gdzie wykonujemy ćwiczenia wedle naszych możliwości, upodobań, potrzeb. Domowa siłownia wcale nie musi zajmować wiele miejsca, a na jej zorganizowanie wystarczy część pokoju, poddasza, piwnicy. Jaki sprzęt wybrać do naszej domowej siłowni?

Dobór sprzętu wedle możliwości, upodobań i potrzeb

Zacznijmy od wątku poruszonego we wstępie: w naszej domowej siłowni ćwiczymy wedle naszych możliwości, upodobań i potrzeb – i to na ich podstawie powinniśmy dobierać sprzęt. By dokonać zakupu odpowiedniego sprzętu do domowej siłowni, należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania. Dlaczego chcemy mieć siłownię w domu (co dzięki niej chcemy osiągnąć, dlaczego nie wybierzemy innego miejsca do ćwiczeń) i na jaki sprzęt mamy w domu miejsce? Odpowiedzi na pytania może być naprawdę wiele – jedni z nas po prostu chcą się czuć zdrowiej dzięki ćwiczeniom w domowej siłowni, inni pragną zrzucić kilka kilogramów, a dla jeszcze innych domowa siłownia jest alternatywą dla nudnych rozrywek, jak oglądanie powtarzających się programów w telewizji itd. Jedni z nas wolą ćwiczyć w ciszy i spokoju, bo wtedy przychodzi im to łatwiej, inni chcą odpocząć od masy ludzi w pracy. Jest też grupa osób, które po prostu krępują się ćwiczyć na siłowni „na mieście”. Każdy z nas ma swoje bariery. Jeśli tylko pozwala nam na to domowa przestrzeń, siłownię możemy wyposażyć w wiele ciekawych sprzętów. Tej przestrzeni nie zawsze trzeba wiele, a część sprzętów do ćwiczeń możemy bez problemu schować po zakończeniu treningu.

Jaki sprzęt dla kogo?

Jak mówi nam przedstawiciel sklepu OtoSport.pl z Wrocławia, sprzęt do domowej siłowni powinien być przede wszystkim praktyczny i funkcjonalny. Niezależnie od tego, jaki jest nasz cel urządzania takiego miejsca w domu, powinniśmy wybierać sprzęty, z którymi rzeczywiście będziemy chcieli ćwiczyć. Sprzęty takie jak rowerki stacjonarne i orbitreki sprawdzą się zarówno dla osób, które chcą trenować dla zdrowia, dla relaksu, jak i w celu utraty zbędnej wagi. Jeśli jednak taka forma ćwiczeń nam nie odpowiada, możemy pomyśleć na przykład o popularnym wioślarzu. Gdy zależy nam na prostych sprzętach, które po treningu schowamy do szafy, do wyboru mamy na przykład: sztangielki, skakanki, piłki do ćwiczeń, rozkładane maty do uprawiania jogi itd. Kiedy z kolei w domu mamy sporo miejsca na urządzenie siłowni i lubimy trenować każdą część naszego ciała, warto zainwestować w domowy atlas do ćwiczeń.

Pamiętajmy, że sport ma być dla nas po prostu dobry. Jeśli okaże się, że standardowe ćwiczenia ze sztangielkami, czy joga na macie to dla nas nuda, spróbujmy wykorzystać sprzęty inaczej, poszukajmy pomysłów na ćwiczenia w sieci. Gdy wioślarz będzie dla nas zbyt męczący, spróbujmy najpierw porozciągać się przed treningiem, zmniejszyć opór, czy skrócić trening. Z czasem nabierzemy wprawy. Nie wolno się zniechęcać! A jeżeli naprawdę nie mamy pomysłu, jaki sprzęt do domowej siłowni byłby dla nas dobry, bo od dawna nie ćwiczyliśmy, odwiedźmy siłownię miejską i wypróbujmy kilka urządzeń i akcesoriów.