Trudno sobie wyobrazić utrzymanie mieszkania w czystości bez wydajnego odkurzacza. Podczas zakupu zwykle zwraca się uwagę głównie na moc ssania. Warto jednak zainteresować się też innymi parametrami, ponieważ dzięki rozsądnemu zakupowi odkurzanie może stać się znacznie bardziej komfortowe. Lepiej więc wybrać urządzenie z wymiennymi workami czy bezworkowe?

Odkurzacze workowe – zalety i wady

Odkurzacze z workiem to najbardziej popularny typ urządzeń. Zanieczyszczenia są w nich zasysane przez wąż, a następnie trafiają do worka umieszczonego w części głównej. Worki są dostępne w różnych wariantach. Najbardziej rozpowszechnione są akcesoria wykonane z grubego papieru, które po napełnieniu wyjmuje się i wyrzuca do kosza, bez konieczności czyszczenia. Jeśli dbasz o ekologię i chcesz ograniczyć ilość odpadów, możesz postawić na worek wykonany z tkaniny, który wymaga opróżnienia po napełnieniu. Najlepiej robić to poza domem, aby uniknąć rozprzestrzeniania się kurzu i zanieczyszczeń we wnętrzu.

Jakie zalety mają odkurzacze workowe? Z punktu widzenia użytkownika, sprzątanie z ich pomocą nie różni się znacząco od korzystania z modeli bezworkowych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że sprzęty z wymiennymi workami zwykle działają ciszej.

Dużym plusem jest również możliwość wyrzucenia napełnionego worka bez konieczności kontaktu z zanieczyszczeniami, które znajdują się w jego wnętrzu – podkreśla pracownik sklepu z AGD Supreo.

Kluczową wadą tego typu sprzętu jest konieczność pamiętania o regularnym kupowaniu wymiennych worków, co ponadto wiąże się niewielkimi, ale jednak dodatkowymi kosztami. Odkurzacz workowy działa też nieco mniej wydajnie, kiedy papierowy zbiornik jest napełniony – w przypadku modeli bezworkowych siła ssania jest zawsze taka sama.

Odkurzacze bezworkowe – czy warto?

W tych urządzeniach zanieczyszczenia także są zasysane za pomocą węża, a później gromadzą się w pojemniku, który po napełnieniu należy opróżnić. Trzeba również wyczyścić filtr zatrzymujący większe drobinki. To główna cecha odróżniająca odkurzacze bezworkowe od tych z wymiennymi zbiornikami. Dla niektórych brak papierowych worków będzie stanowił dużą zaletę – nie trzeba ich kupować i wymieniać, dzięki czemu oszczędza się czas i pieniądze. Warto jednak zwrócić uwagę, że oczyszczanie zbiornika i filtra naraża użytkownika na kontakt z zanieczyszczeniami, co może być niekorzystne szczególnie dla alergików.

Warto rozważyć zakup odkurzacza bezwzrokowego z filtrem wodnym. W tym przypadku drobinki są zasysane do zbiornika z wodą, który stanowi naturalny filtr. Po zakończeniu odkurzania wystarczy wylać brudną wodę do kanału i przepłukać zbiornik.

Rate this post