Kamienie naturalne cechuje duża wytrzymałość na ścieranie i nacisk, dlatego są chętnie wykorzystywane do budowy parapetów, blatów, okładzin kominkowych – ale również posadzek. Dzięki ogromnej różnorodności stylistyki i kolorów możliwe jest dobranie odpowiedniego materiału do każdego rodzaju aranżacji. W ten sposób kamienne posadzki są nie tylko niezwykle praktyczne, ale również estetyczne.

Rodzaje kamieni wykorzystywanych do budowy posadzek

Wymieniając rodzaje kamieni wykorzystywanych do budowy posadzek, najlepiej jest zacząć od granitu. Jest to materiał o ogromnym wachlarzu zalet, które sprawiają, że większość posadzek kamiennych wykonana jest właśnie z niego. Podstawowym atutem granitu jest jego ogromna wytrzymałość na stłuczenia, pęknięcia czy zarysowania. Dodatkowo ma niski współczynnik wchłaniania wody, dlatego łatwo utrzymać go w czystości i nie ulega przebarwieniom. A co więcej, jest dostępny w najróżniejszych wariantach kolorystycznych.

Kolejnym często wykorzystywanym materiałem jest marmur. Naturalnie kojarzony z elegancją i luksusem jest też kamieniem wyjątkowo wytrzymałym. Świetnie nadaje się do budowy posadzek, w przeciwieństwie jednak do granitu wymaga więcej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych.

Coraz większą popularnością zaczyna się cieszyć również trawertyn. Jest to związane z jego konkurencyjną ceną oraz wysoką wytrzymałością na zarysowania. Podobnie jak granit jest łatwy do utrzymania w czystości, jednak w przeciwieństwie do niego ma znacznie mniej wariantów kolorystyczny – ograniczają się one głównie do palety brązów.

Zwiększa się również popularność stosowania onyksu do budowy posadzek. Najczęściej są to wnętrza kuchenne lub łazienkowe. Ze względu na łatwość obróbki ten rodzaj materiału wykorzystywany jest też do tworzenia wykończeń oraz zdobień.

Powyższe materiały można zakupić wraz z usługami kamieniarskimi w przedsiębiorstwach, takich jak Ecostone z Warszawy

Jakie zalety ma posadzka wykonana z kamienia?

Nawierzchnie wykonane z kamienia są szczególnie chętnie wykorzystywane w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Jest to związane z ich długą żywotnością oraz odpornością na ścieranie. Dodatkowo posadzki kamienne są łatwe do utrzymania w czystości, co ma ogromne znacznie dla budynków publicznych w okresie zimowym i wczesnowiosennych, gdy do wnętrz nanoszone są duże ilości zabrudzeń.

Nie można również pominąć kwestii estetyki. Kamienie naturalne mają niepowtarzalne wzory, które nadają pomieszczeniom wyjątkowości i elegancji. Dlatego świetnie sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i przestrzeniach firmowych.