Dach to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku – od małego domu jednorodzinnego, po ogromny biurowiec. To właśnie do dachu należy zabezpieczenie mieszkańców oraz innych osób korzystających z budynku przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz ograniczanie ucieczki zgromadzonego wewnątrz ciepła. To, na jaki rodzaj dachu się zdecydujemy ma ogromne znaczenie.

Konstrukcja dachu

Na kształt dachu naszego domu ma wpływ wiele czynników – od tradycji budownictwa w danym regionie, przez kształt i układ pomieszczeń w budynku, kończąc na funkcjonalności konstrukcji dachowej. Pod tym względem wyróżniamy:

  • Dach dwuspadowy – powszechnie spotykany, bezpieczny i najmocniej utrwalony w polskiej tradycji budowalnej. Składa się z dwóch przeciwległych połaci połączony w kalenicy. Bardzo prosta w wykonaniu więźba, którą można pokryć bez problemu każdym rodzajem dachówek. Obecnie bardzo popularny w nowoczesnym, ale nawiązującym do dawnych wzorców budownictwie.
  • Dach czterospadowy – analogicznie do dachu dwuspadowego, składa się on z czterech połaci. Połacie mogą mieć kształt trójkątny lub – w przypadków dachów kopertowych – dwie przeciwległe połacie mają kształt trójkąta, zaś pozostałe dwie trapezów. Podobnie jak dach dwuspadowe jest bardzo popularną konstrukcją, ze względu na prostotę wykonania i funkcjonalność
  • Dach wielospadowych – może być bardzo efektowną ozdobą domu o nieregularnej bryle. Skonstruowanie dachu wielopołaciowego może być bardzo wymagające, ponadto nie wszystkie rodzaje pokryć dachowych sprawdzą się przy nich równie dobrze. Dopasowanie kształtu blachodachówki do każdej połaci może prowadzić do sporych strat materiałowych

Rodzaj pokrycia dachowego

Istotną kwestią przy budowie dachu jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego.

Zdecydowanie najlepszym pokryciem jest dachówka ceramiczna, która posiada bardzo dobre parametry izolacji termicznej i akustycznej, jest trwała, solidna i niezwykle estetyczna – mówi przedstawiciel firmy SigmaDachówki idealnie spiszą się na dachach kamienic i domów stylizowanych na dawną architekturę. Ich poważnym minusem jest fakt, że są ciężkie, dlatego wymagają bardziej rozbudowanej więźby, która utrzyma ich ciężar. Są również drogie, jednak ich jakość i żywotność są argumentem przemawiającym za inwestycją. Rozwiązaniem cieszącym są większą popularnością jest blachodachówka, która jest tańsza i prostsza w montażu. Ponadto nie wymaga rozbudowanej i przez to drogiej więźby. Minusem są jednak gorsze parametry jeśli chodzi o wytrzymałość, trwałość oraz poziom izolacji.

Które pokrycie dachowe wybrać? Wiele zależy od tego, jaki rodzaj dachu budujemy. Dachówki montowane są pojedynczo, dlatego mogą być łatwo układane na dachach o bardzo skomplikowanej geometrii. Na dachach dwu- i czteropołaciowych najlepiej spiszą się blachodachówki montowane w dużych fragmentach.

[avg] ([per]) [total] vote[s]