Choć wydaje się, że o wózkach dziecięcych zostało już powiedziane naprawdę wszystko temat ten w rzeczywistości jest właściwie niewyczerpalny. Każdego sezonu bowiem pojawiają się zupełnie nowe propozycje, zaskakujące swym wybitnym nowatorstwem bądź też tylko jeszcze bardziej ulepszające dotychczas sprawdzone pomysły. Czy wszystko to może dziwić? Kiedy w grę wchodzi komfort i bezpieczeństwo malucha dyskusjom i innowacjom nie może być końca.

By wybrać wyjątkowo wygodny pojazd dla naszego dziecka, nie wystarczy udać się do najbliższego sklepu. Wcześniej należy zdobyć nieco wiedzy, zasięgnąć opinii innych rodziców i przede wszystkim określić oczekiwania, które spełnić powinien wózek. Nie bez znaczenia są tutaj przeróżne parametry, między innymi zaś wymiary zewnętrzne i wewnętrzne. Jak się okazuje głębokość siedziska jest rzeczą od której nie raz powinniśmy zacząć, szczególnie zaś w przypadku gondol, będących doskonałym rozwiązaniem dla niemowlaków.

Czym jest gondola?

Przyjmuje się, że z gondoli korzysta się zazwyczaj przez pierwsze pół roku – do czasu, aż nasza pociecha nie zacznie samodzielnie siadać. Z tego powodu pewna liczba rodziców większe znaczenie przypisuje spacerówkom, które to wybiera zdecydowanie bardziej pieczołowicie. Naszym zdaniem wózkom głębokim należy się również niemała uwaga, gdyż błędy na etapie zdecydowanie nikomu nie będą służyć. Głównie warto zastanowić się nad przestrzeni jaką dziecko dostanie do dyspozycji, gdyż nierzadko dochodzi do tego, iż jest jej po prostu zbyt mało.

Wielkość ma znaczenie

Jak powiedziała nam przedstawicielka polskiej marki wózków Coletto: Mając na uwadze wymiary gondoli pamiętać należy o porze roku, w czasie której dzidziuś przyjdzie na świat – jesień i zima wymagają przecież cieplejszych, a przy tym obszerniejszych ubrań. Skoro taki produkt kupuje się jeszcze w czasie ciąży warto przewidzieć wzrost i budowę maluszka, także te przyszłe, ponieważ zaraz po urodzeniu dzieci prędko przybierają na wadze. Dobrym rozwiązaniem będą tu oczywiście wózki 2- lub 3w1, które – ze względu na swą uniwersalność wynikająca z możliwości przekształcenia ich w spacerówkę – mogą być śmiało używane aż do 36 miesiąca. Z taką praktycznością ciężko konkurować.

Idealna głębokość gondoli

Zbyt płytka gondola powoduje obawy o to, czy dziecko aby nie przechyli się niebezpiecznie poza ścianki, dlatego też absolutnie nie mogą być one zbyt niskie. Jakkolwiek wymiary wózka są badane podczas testów na zgodność z obowiązującymi normami, warto do tego tematu podejść indywidualnie. Standardowo pojazdy dla najmłodszych oferują 80 cm długości, 35 szerokości oraz 20 głębokości. Jeśli sądzimy, że będzie to zbyt mało pomyślmy o czymś większym, pamiętając jednak by nie przesadzić. Choć wspomniana głębokość może w zupełności wystarczyć popularnością cieszą również opcje posiadające nieco wyższe ścianki, tym bardziej że niektórzy producenci za minimum biorą tutaj 25 cm.

Wymiary wózków spacerowych

Weźmy teraz na warsztat wózki spacerowe – w ich przypadku mówi się o siedzisku, które oprócz należytego wyprofilowania charakteryzować musi się również przemyślanymi gabarytami. Zapewnią one obok zwyczajnego bezpieczeństwa również komfortową przestrzeń dla snu, na co wpływ może mieć też usztywniony zagłówek. Wymiary materiału, na którym spoczywać będzie dziecko przeważnie wahają się od 30 do 35 dla szerokości, oraz od 20 do 30 cm dla głębokości. Ta druga wartość na pewno nie może przeszkadzać w swobodnym trzymaniu nóg, z drugiej natomiast strony większa płytkość nie zapewni wygody, której tak dla dziecka pragniemy.