Przeprowadzka za granicę to świetna metoda na zmianę pracy, ścieżki edukacyjnej lub dotychczasowego trybu życia. Dużą popularnością wśród polskich emigrantów cieszą się kraje znajdujące się na wyspach, takie jak Szkocja. Choć wizja zamieszkania w całkiem nowym miejscu może napawać radością, jej nieodłącznym elementem są kwestie związane z odpowiednim zaplanowaniem przeprowadzki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas jej organizacji.

Formalności związane z przeprowadzką do Szkocji

Przepisy dotyczące wszelkich formalności związanych z przeprowadzką na teren Szkocji zmieniły się w momencie uprawomocnienia Brexitu. Aktualnie obowiązują bardziej rygorystyczne normy, które narzucają na emigrantów konieczność prawidłowego przygotowania się do wyjazdu. Pierwszą kwestią są niezbędne dokumenty: oprócz ważnego dowodu osobistego i paszportu, w niektórych sytuacjach do przeprowadzki potrzebna jest także wiza. Aby ją uzyskać, musisz spełnić określoną ilość punktów, które przyznane zostają w oparciu o Twoje zdolności zawodowe. 

Po przyjeździe do Szkocji zadbaj o uzyskanie numeru ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number, w skrócie NIN). Jego posiadanie jest bowiem niezbędne do rozpoczęcia pracy. Ponadto jeżeli jesteś kierowcą, koniecznie wymień prawo jazdy na angielski dokument.

Wybór firmy transportowej

Bezpieczne i sprawne przetransportowanie rzeczy osobistych jest niezwykle ważne, a przewiezienie ich prywatnym samochodem często jest niemożliwe, a w dodatku może nieść za sobą ryzyko. Jak mówi specjalista z firmy TransOch, organizującej przewozy Polska –UK:

Na granicach Wielkiej Brytanii zaczęły obowiązywać kontrole, do których duża część osób nie jest przygotowana. Kierowcy profesjonalnych firm transportowych dokładnie znają wszystkie wytyczne, które musi spełniać samochód przewożący towary.

Warto więc powierzyć swoje rzeczy osobiste firmie, która zadba o wszystkie formalności związane z kontrolą oraz zapewni bezpieczeństwo podczas transportu przesyłek..

Podczas wyboru przewoźnika zwróć uwagę na zakres jego oferty. Niektórzy bowiem oferują usługi, które obejmują m.in. transport gabarytowy lub samochodowy. Możliwość przewiezienia wszystkich rzeczy przy pomocy jednej firmy znacząco usprawni i przyspieszy cały proces. Zadbaj także o swoją podróż: jeżeli nie jesteś fanem lotów samolotem, skorzystaj z busa do Szkocji. Jest to komfortowy i niedrogi sposób transportu, który dodatkowo umożliwi Ci zabranie ze sobą większego bagażu. Ponadto większość firm przewozowych działa na zasadzie door-to-door, odbierając i odwożąc Cię prosto pod wskazany adres.

Tak zorganizowana przeprowadzka powinna przebiec bezproblemowo i szybko. Ważne jest, abyś dokładnie zaplanował każdy jej etap i wygospodarował odpowiednią ilość czasu na dopełnienie niezbędnych formalności.

Rate this post