Gdy chcemy, aby nasza podłoga czy ściany były fachowo pokryte płytkami, musimy zatroszczyć się o to, aby kładł je profesjonalny glazurnik. Pilnujmy tego zwłaszcza teraz, gdy wiele osób deklaruje swoją fachowość we wszystkich pracach budowlano-wykończeniowych. Jednak bardzo często płytki układane przez specjalistów od wszystkiego leżą nierówno, ich rogi odstają, zaś fugi między nimi mają różną szerokość. W przypadku glazurników powiedzenie: „jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego” niestety najczęściej się sprawdza. Jak zatem nabrać pewności, że nasz glazurnik jest prawdziwym fachowcem w swojej dziedzinie? To proste. Postępujmy według poniższych zasad, dzięki czemu wybór glazurnika okaże się prosty i trafny!

Wybór glazurnika: zasięgnijmy języka

Aby znaleźć profesjonalnego glazurnika, zasięgnijmy języka. Najlepiej spytajmy o poradę znajomych, którzy niedawno kładli płytki w swoim domu. Podpowiedzą nam, czy warto skorzystać z usług fachowcy, którego sami zatrudniali, czy też nie. Co więcej, odwiedzając ich, będziemy mogli ujrzeć wynik pracy danego specjalisty i na tej podstawie zdecydować, czy zadowala nas jego praca.  Gdy interesujący nas glazurnik nie wykonywał żadnych robót u naszych znajomych, przeprowadźmy małe śledztwo na jego temat w Internecie. Jeżeli jest bardzo dobry w tym, co robi albo pracuje źle, istnieje duża szansa, że znajdziemy o nim wzmianki na forach internetowych czy na stronach www. poświęconych pracom wykończeniowym. Jeżeli jednak nie doszukamy się żadnych informacji o profesjonalizmie lub fuszerkach naszego potencjalnego glazurnika, postarajmy się obejrzeć pomieszczenia, które poprzednio wykańczał lub, gdy będziemy mieli sposobność, zapytajmy jego wcześniejszych klientów, czy są zadowoleni z wykonanych przez niego usług.

Przetestujmy wiedzę i doświadczenie

Profesjonalny glazurnik zajmuje się pracami wykończeniowymi wiele lat. Uzyskana przez ten czas praktyka i wprawa pozwalają mu na sprawne, ale i dokładne wykonywanie powierzonych zadań. Dodatkowo specjaliści często posiadają dyplom technologa robót wykończeniowych w budownictwie, potwierdzający ich wiedzę i doświadczenie – warto o niego zatem zapytać. Pamiętajmy też, że dobry glazurnik wysłuchawszy naszych sugestii oraz obejrzawszy pomieszczenie, które ma wykańczać, doradzi nam, jakie materiały powinniśmy zakupić i ile ich powinno być. Zadajmy mu więc kilka pytań związanych z jego pracą, np. jaki klej będzie najlepszy do przymocowania płytek do naszych ścian (fachowiec nigdy nie powie, że jest mu wszystko jedno), czy sam zakupi materiały.

Sprawdźmy umiejętności w praktyce

Pewności, że dana osoba to dobry glazurnik nabierzemy, testując jej umiejętności w praktyce. Bojąc się zlecić niepewnemu fachowcowi wykończenie reprezentacyjnych pomieszczeń, w jego ręce oddajmy najpierw niezbyt wyeksponowany pokój, najlepiej o nieregularnym kształcie.

Gdy glazurnik ułoży tam płytki, jeszcze przed fugowaniem, sprawdźmy sposób, w jaki to zrobił. Spójrzmy na powierzchnię pokrytą kafelkami i zobaczmy, czy jest równa, czy żadne płytki lub ich rogi nie odstają, czy rozdzielające je linie są równej szerokości i prosto poprowadzone. Jeżeli tak, mamy do czynienia z profesjonalistą, jeśli nie, niestety glazurnik do specjalistów nie należy. Gdy skończy on już swoją pracę, zwróćmy uwagę na to, czy płytki ładnie łączą się ze sobą i czy nie zostały upaćkane zaprawą.  Rzućmy też okiem na całe pomieszczenie – profesjonalista zawsze zostawia po sobie porządek – usuwa śmieci, myje używany sprzęt i pojemniki.

Glazurnik polecany przez osoby, u których pracował, mający doświadczenie i wiedzę na temat wykonywanej pracy, układający kafelki bez zarzutów i zostawiający po sobie czyste pomieszczenie, może zostać śmiało zatrudniony przez nas. Jest on bez wątpienia specjalistą w swoim fachu – możemy być zatem pewni, że wykańczanie naszego wnętrza powierzamy w pewne i solidne ręce.

Rate this post