Można powiedzieć, że powstaje naprawdę sporo nowych firm budowlanych, ale jak się potem okazuje znalezienie tej dobrej wcale nie jest łatwe, a wręcz nastręcza problemów. Dlatego też, decydując się na budowę domu czy innego lokalu użytkowego, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zatrudnić fachowców. Jednak często okazuje się to niemal „mission impossible”. W dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jak uniknąć pomyłki, wszak pomyłka może być bardzo kosztowna.

Kontakt ma znaczenie

Na samym początku warto powołać się na pierwsze wrażenie, choć oczywiście nie jest ono najważniejsze i może się okazać mylące. Po wybraniu firmy należy skontaktować się z ich przedstawicielem i porozmawiać o warunkach pracy. Jeżeli już na samym początku usłyszycie, że taka osoba nie ma o niczym pojęcia i zwyczajnie nie potrafi odpowiedzieć na żadne pytanie, to lepiej już na wstępie taką firmę skreślić. Kontakt powinien być rzeczowy i od samego początku powinniśmy mieć wrażenie (oby tylko na wrażeniu się nie skończyło), że mamy do czynienia z profesjonalistami.

Czy firma zatrudnia profesjonalistów? Czyli specjaliści na wagę złota

Nie zaskoczymy Was stwierdzeniem, że wielu właścicieli firm nastawionych jest tylko i wyłącznie na zysk, dlatego starając się za wszelką cenę obniżyć koszty, zatrudniają oni pracowników, którzy o pracy na budowie nie mają pojęcia bądź to pojęcie jest naprawdę bardzo małe. Dlatego też warto dopytać o kwalifikacje pracowników, jeżeli firma zatrudnia dobrych specjalistów nie będzie tego ukrywać. Z kolei jeżeli zespół jest młody bądź niedoświadczony, nie pracuje pod okiem murarzy, tynkarzy czy dekarzy, to niestety może się okazać, że zatrudniając taką firmę czeka Was sporo nerwów, a jak wiecie w razie niedoróbek możecie mieć problem z naprawieniem takich szkód. Owszem możecie zgłosić sprawę do sądu, ale pewnie spodziewacie się, że toczyć się ona będzie długo, a i tak nie macie pewności, że odzyskacie stracone pieniądze.

Wyposażenie ma znaczenie

Dobra firma to taka, która zatrudnia dobrych specjalistów, ale jednocześnie dysponuje sprzętami, a więc powinna posiadać na wyposażeniu zarówno profesjonalne rusztowania, jak i elektronarzędzia, czy sprzęty ciężkie. Dzięki temu prace mogą być wykonywane zdecydowanie szybciej, ale i bardziej precyzyjnie. A jak wiadomo czas to także pieniądz. A skoro o pieniądzach mowa…

Cena jest ważna

Każdy z nas, gdy może zaoszczędzić chętnie to robi. Ale przy wyborze odpowiedniej firmy budowlanej absolutnie nie można patrzeć tylko i wyłącznie na cenę. Przed podpisaniem umowy warto poprosić o wykonanie kosztorysu i jeżeli jest on naprawdę niski, to znak, że coś jest na rzeczy. W końcu praca dobrych specjalistów musi być dobrze opłacana, podobnie wysokiej jakości materiały do tanich nie należą. Ponadto firmy muszą inwestować w sprzęty czy też ich naprawy, a także wymianę. A przecież nie chcecie, aby dana firma na wyposażeniu miała jedną szlifierkę, wiertarkę, kilka pacek oraz rusztowanie. Dlatego też jeżeli cena jest niska, to znaczy, że prawdopodobnie i jakość usług będzie niska, a nawet bardzo niska.

Pamiętajcie o umowie

Wiele firm nie chce podpisywać z klientami umowy. Dlatego też takie należy od razu skreślić, gdyż rzeczywiście możecie mieć potem spore problemy, choćby z urzędem skarbowym. Umowa to konieczność i zabezpieczenie nie tylko dla Was, ale i dla danej firmy. A więc w umowie powinny znaleźć się punkty dotyczące terminów, ale i ewentualnych kar za niedotrzymanie umowy, co dotyczy obu stron. Pamiętajcie też, że umowa musi być podpisana przez osobę do tego upoważnioną. Zwróćcie jeszcze uwagę czy znajduje się w niej podany termin rozpoczęcia pracy, ale i jej zakończenia, wszak to także bardzo ważne.

Warto jeszcze sprawdzić opinie o firmie w sieci. Dzięki nim możecie także dowiedzieć się sporo informacji, jednak, jak wiecie, konkurencja nie śpi, dlatego też do nich wszystkich należy zastosować ograniczone zaufanie. Zawsze także możecie skorzystać z firm z polecenia, co oczywiście nie oznacza, że nie należy ich samodzielnie sprawdzić. Zachowanie maksymalnej ostrożności jest bardzo ważne, w innym przypadku możecie tego żałować.

Rate this post