W ostatnich latach widać wyraźny wzrost zainteresowania wakacjami spędzanymi w polskich górach – wielu urlopowiczów, znudzonych czasem spędzanym na plażach lub stroniących od tłumów nad morzem, decyduje się na spróbowanie swoich sił na górskich szlakach. Mało kto jednak decyduje się na najbardziej ekstremalne wyprawy z plecakiem i nocowanie w schroniskach bądź namiotach – większość turystów pozostaje przy wynajęciu kwatery. Baza noclegowa w górskich miejscowościach jest bardzo rozbudowana – jak wybrać najlepszą ofertę dla siebie?

Po pierwsze – miejsce

Górskie miejscowości słyną z tego, że są pełne domów i ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i hoteli – jest z czego wybierać. Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kwatery jest położenie obiektu. Zakładamy, że wiemy już, do jakiej miejscowości górskiej chcemy się udać – warto wtedy zapoznać się z jej mapą. Dowiemy się z niej, gdzie znajdują się istotne miejsca (np. sklepy, punkty gastronomiczne, atrakcje etc.), którędy biegną szlaki turystyczne, gdzie znajdują się wyciągi narciarskie… Jeśli poruszamy się własnym samochodem dostanie się do tych punktów nie będzie stanowić problemu, wciąż jednak warto wybrać nocleg w obiektach o jak najbardziej dogodnej lokalizacji – zaoszczędzimy sobie w ten sposób mnóstwo czasu.

Po drugie – standard obiektu

Skoro już wiemy jak wygląda sytuacja terenowa w okolicy, do której się wybieramy, bierzemy się za oglądanie obiektu. Największą wagę przykładamy oczywiści do pokoi. Warto w tym celu zajrzeć na stronę wybranego obiektu i wejść w zakładkę galerii.

 – Jeśli dany obiekt nie udostępnia zdjęć pomieszczeń, może to być wyraźny sygnał, że pokoje nie są utrzymane w zbyt wysokim standardzie – radzi przedstawiciel Domu Wypoczynkowego Stokrotka w Białce Tatrzańskiej – Na wysoki standard pokoju składa się przede wszystkim jego umeblowanie, czyli jakość obecnych łóżek, ilość miejsca na garderobę i inne bagaże. Warto zwracać również uwagę na dodatkowe wyposażenie, takie jak czajniki elektryczne i podstawowe naczynia, a także to, czy pokój posiada własną łazienkę oraz dostęp do bezprzewodowego internetu.

Warto zainteresować się, czy wybrany obiekt posiada kuchnię, w której możemy przyrządzić własne posiłki. A może oferuje możliwość wykupienia posiłków? Takie rozwiązanie znacznie podnosi wartość obiektu w oczach wielu turystów, którzy nie chcą sami gotować, a jednocześnie nie zamierzają stołować się w znacznie droższych restauracjach.

Cena a jakość

Dla wielu osób głównym wyznacznikiem, którym kierują się w wyborze miejsca na nocleg jest cena za noc. Czy warto tak robić? Zdecydowanie cena noclegu do pewnego stopnia odzwierciedla jakość naszego noclegu, jednak dobrze jest zachować pewną wstrzemięźliwość jeśli chodzi o chęć oszczędzenia pieniędzy – jeśli cena pobytu w jednym obiekcie jest znacznie niższa, niż u konkurencji, możemy podejrzewać, że warunki w obiekcie są słabe.

[avg] ([per]) [total] vote[s]