Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą kwestii ekologicznych rośnie też popularność rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym pomp ciepła. Zanim wybierzesz model dla siebie i sprawdzisz opłacalność tej metody pozyskiwania ciepła, warto zapoznać się bliżej z budową takich pomp. Oto zebrane przez nas najważniejsze informacje.

Konstrukcja pomp ciepła

Te urządzenia grzewcze składają się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Niezbędnymi elementami tego zamkniętego układu są:

  • wymiennik (parownik) służący do pozyskiwania ciepła z pierwszego obiegu,
  • wymiennik (skraplacz) przekazujący pozyskane ciepło do instalacji grzewczej,
  • sprężarka,
  • zawór rozprężony.

Działanie pomp ciepła polega na pobraniu ciepła i przetransportowaniu go do dalej. Ciepło jest pobierane np. z wody lub gruntu przez pierwszy obieg, w którym krąży specjalna ciecz absorbująca ciepło i przekazująca je dalej do pompy ciepła. W przypadku pomp powietrznych zamiast cieczy jest to wentylator zasysający powietrze. W pompie ciepła istotną rolę odgrywa gazowy czynnik chłodniczy – za pośrednictwem parownika trafia do niego pozyskane przez pierwszy obieg ciepło. Odparowując, trafia on do sprężarki, w której następuje wzrost jego ciśnienia i temperatury, a następnie przekazuje ciepło do wody lub powietrza: poprzez skraplacz trafia ono do instalacji CO lub CWU. Po skropleniu poprzez zawór rozprężny czynnik już jako ciecz wraca do parownika, schładzając się i obniżając swoje ciśnienie do normalnego poziomu. Na tym etapie kończy się jeden cykl działania pompy ciepła. Warto jeszcze zaznaczyć, że te urządzenia, na przykład pompy ciepła Nibe, można wykorzystać również do chłodzenia pomieszczeń.

Wydajny system przenoszenia ciepła

W przeciwieństwie na przykład do tradycyjnych pieców gazowych czy popularnych kotłów na węgiel nie mamy do czynienia z produkcją ciepła, a jedynie z jego przenoszeniem. Ciepło jest już zgromadzone w powietrzu, gruncie lub wodzie. Są to źródła energii odnawialnej, czego nie można powiedzieć np. o zasobach węgla czy gazu. Dzięki temu pompy cierpła uważane są urządzenia ekologiczne, do tego ich użytkowanie nie wiąże się z zanieczyszczaniem atmosfery szkodliwymi substancjami. Instalację pomp ciepła warto połączyć z montażem ogrzewania podłogowego, co zapewni większy komfort cieplny we wnętrzach. Obie te usługi znajdują się w ofercie firmy Derkon Systemy Instalacyjne z Wrocławia. Z kolei termomodernizacja budynku sprawi, że oszczędności na jego ogrzewaniu będą większe.

Rate this post