Każdy z nas potrzebuje pewnej stabilizacji w życiu – jednym z filarów niezbędnym do jej osiągnięcia jest posiadanie własnego mieszkania. Jednak kupno lokalu nie jest wcale proste, dla wielu osób wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu, co może zniechęcić do podjęcia tego kroku. Podpowiadamy co zrobić, żeby zakup mieszkania był jak najmniejszym obciążeniem dla naszego portfela.

Dokładnie zaplanuj zakup

Istotą oszczędzania jest odpowiedzialne planowanie wydatków. Nie inaczej jest w przypadku mieszkania – jeśli nie chcemy stracić wszystkich oszczędności życia lub obciążyć się dużym kredytem na najbliższej 30 lat, powinniśmy poważnie zastanowić się, jakiego lokalu w rzeczywistości potrzebujemy. Na cenę mieszkań wpływa bardzo wiele czynników i każdy z nich powinniśmy wziąć pod uwagę. Podstawą jest wielkość mieszkania, ilość pokoi, piętro, na którym jest położone. Im większy metraż, tym większa cena – dlatego zastanówmy się, czy na pewno potrzebujemy trzech pokoi o powierzchni 60 metrów kwadratowych, skoro mieszkamy sami i nie zamierzamy zakładać rodziny? Może w takiej sytuacji wystarczy nam 40 metrów kawalerki? Czy cenimy sobie widoki z 10 piętra, czy może zadowolimy się parterem? Podejmując takie decyzje możemy znacznie zmniejszyć nasze wydatki. Istotnym czynnikiem jest również lokalizacja obiektu. Generalna zasada brzmi, że im bliżej centrum, tym cena metra kwadratowego mieszkania jest wyższa – dlatego jeśli nie mamy problemu z mobilnością, bardziej opłacalne będzie kupienie mieszkania na obrzeżach miasta.

Skorzystaj z dofinansowania

Od wielu lat prowadzone są rządowe programy dofinansowania zakupu mieszkań – większość z dotychczasowych okazała się olbrzymim sukcesem i cieszyła się dużą popularnością obywateli. Od 1 stycznia 2019 roku funkcjonuje nowy program, nazwany „Mieszkanie na start”. Skierowany jest on przede wszystkim do osób, które nie posiadają dostatecznej zdolności kredytowej, by uzyskać kredyt hipoteczny w banku, a jednocześnie zarabiają zbyt dużo, by móc liczyć na mieszkanie komunalne. W ramach programu możemy uzyskać dofinansowanie opłat czynszowych przez okres do 15 lat, w zależności od tego, czy cały czas spełniamy kryteria dochodowe. Dla jednoosobowych gospodarstw domowych górna wysokość dochodu potrzeba do uzyskania świadczenia wynosi 2562,91 złotych netto, dla rodzin sześcioosobowych – 8970,17 złotych netto.

Poluj na okazje

Inną formą zaoszczędzenia na zakupie mieszkania jest skorzystanie z promocji przygotowanych przez firmy deweloperskie. Firma Adma Development w przedsprzedaży oferuje atrakcyjne ceny mieszkań. Kupując mieszkanie na wczesnych etapach inwestycji możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.