Zima wiąże się z dużymi wydatkami na ogrzanie naszego mieszkania. Nie ma żadnego idealnego sposobu, który uchroniłby nas od tego wydatku. Możemy jednak spróbować zaoszczędzić, aby w domu było ciepło, a nasz budżet domowy na tym całkiem nie ucierpiał. Poznaj skuteczne sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu.

Zacznijmy od podstawowych rzeczy. Postarajmy się przed zimą pozmieniać firanki na krótki,e takie za parapet, dzięki czemu kaloryfery będą odsłonięte i całe ciepło od razu przejdzie na mieszkanie. Grzejniki powinny być całkowicie odsłonięte. Nie wieszajmy na nich żadnych ubrań czy ręczników, gdyż to zabiera całe ciepło i mieszkanie nie nagrzewa się. Nie stawiajmy mebli, które zakryją grzejnik ani nie zabudowujmy ich, ponieważ ciepło z grzejnika jest zablokowane i dwa razy dłużej trwa nagrzanie takiego pokoju, a co najważniejsze: w taki sposób zużywamy dwa razy więcej opału.

Zawory termostatyczne a oszczędzanie na ogrzewaniu

W oszczędzaniu na ogrzewaniu pomogą nam zawory termostatyczne, które zakładamy przy grzejnikach. Pozwalają one samodzielnie regulować temperaturę w naszym mieszkaniu. Dzięki temu nasze rachunki za ogrzewanie mogą spaść nawet o 43 procent. Najnowsze zawory posiadają elektroniczne termometry, które wskazują, ile jest stopni w danym pomieszczeniu i wtedy możemy je albo przykręcić, albo odkręcić według naszego uznania. W łazience powinno być najcieplej i zawór powinniśmy odkręcać do końca. W przeciwnym wypadku możemy narazić swoje zdrowie. W kuchni zawór możemy przykręcać podczas przygotowania posiłków – gotowania czy pieczenia. Piekarnik i kuchenka dają bardzo duża ciepła. W sypialni temperatura w czasie snu nie powinna przekraczać 19 stopni C. Przed snem powinniśmy całkowicie zakręcić zawór i na parę minut na szeroko otworzyć okno, aby odpowiednio wywietrzyć mieszkanie. Po zamknięciu okna ustawmy zawór termostatyczny na 19 stopni C, a rano na pewno będziemy rześcy i wypoczęci. Tak samo powinniśmy postępować w pokoju dziecinnym, po przewietrzeniu termostat ustawmy na 20 stopni C. W pomieszczeniach mało używanych, np. w garderobie, możemy zmniejszyć ogrzewanie do minimalnego. Tak samo możemy postępować podczas dłuższych wyjazdów, przykręcając zawory na czas naszej nieobecności. Zaoszczędzimy wówczas na ogrzewaniu, a nasze mieszkanie przy stałej, choć trochę niższej, temperaturze na pewno nie wychłodzi się. Zawory możemy zawsze przykręcić zimową porą, gdy w dzień w nasze okna zagląda ciepłe słońce. Nie bój się, że jest mróz za oknem! Słońce przez szybę jest w stanie mocniej ogrzać mieszkanie niż ciepło z grzejnika.

Zamontowanie zaworów termostatycznych w mieszkaniu pozwoli ograniczyć zużycie ciepła i otrzymać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.

Rate this post