Zabezpieczenie tarasu przed szkodliwym wpływem wilgoci i niepożądanym skutkom działalności wody to jeden z najważniejszych sposobów ochrony. Oprócz wpływu na trwałość i żywotność tarasowych desek, skutki odpowiedniego odwodnienia widać także w ich wyglądzie. Metoda nazywana hydroizolacją zalecana jest każdemu właścicielowi mieszkania z balkonem lub tarasem. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę decydując się na tarasowe deski.

Czym należy się kierować przy wyborze drewna?

Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego została stworzona deska. Przy jego wyborze należy pamiętać, że wilgotność desek tarasowych powinna wynosić 20-30%, ponieważ zbyt duży jej poziom wpływa na wypaczanie drewna i rozwój grzybów. Jak twierdzą specjaliści z firmy Świat Deski: „Najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych są deski z drewna egzotycznego lub termodrewna, czyli deski tarasowe, poddane wcześniejszej obróbce termicznej”. Warto zaznaczyć, że tego typu drewno jest mniej nasiąkliwe i bardziej odporne na butwienie, dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla powierzchni takich jak taras czy balkon.

Jak przygotować powierzchnię do nanoszenia preparatu?

Przed przystąpieniem do stosowania preparatu mającego na celu zabezpieczyć drewno, należy odpowiednio przygotować powierzchnię tarasu. Działanie to przyśpieszy i ułatwi aplikację specyfiku, a także wpłynie na jego równomierne nanoszenie i lepszą przyczepność. Warto w tym celu oczyścić powierzchnię z wszelkich zanieczyszczeń, a w przypadku surowego drewna, wygładzić powierzchnię papierem ściernym, dobierając odpowiednią ziarnistość papieru ściernego do nierówności wygładzanego podłoża. Jeśli tarasowe deski zostały już wcześniej zabezpieczone, przed kolejną aplikacją środka hydroizolacyjnego także należy przeszlifować drewno wzdłuż jego słoi. Umożliwi to lepsze  wchłonięcie preparatu w strukturę drewna, co pozwoli na skuteczniejsze jego zabezpieczenie. 

Jakie środki hydroizolacji tarasu wybrać?

Do ochrony balkonów i tarasów przed wilgocią najczęściej wybierane są oleje pielęgnacyjno-ochronne do drewna na zewnątrz, które mają za zadanie chronić deski przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i promieniami UV, a także spowalniać proces blaknięcia koloru drewna. Oleje pielęgnacyjno-ochronne dostępne są w formie bezbarwnej lub w szerokiej gamie kolorystycznej dopasowanej do popularnych kolorów drewna. Większość z nich stworzona została na bazie mineralnej, co wspomaga odporność na czynniki atmosferyczne takie jak mróz, czy deszcz i ma za zadanie zabezpieczać przed szybkim starzeniem się drewna. Do hydroizolacji tarasu może posłużyć także lakier jachtowy, który w związku ze swoim podstawowym zastosowaniem jest elastyczny i szczególnie odporny na wodę.

[avg] ([per]) [total] vote[s]