Duże znaczenie w każdej aranżacji mają szczegóły, które na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać się szczególnie ważne. Zarówno na wygląd elewacji, jak i na wystrój wnętrz wpływ mają między innymi parapety. Choć są instalowane ze względów technicznych, stanowią także ważny element wizualny. Ich atrakcyjność można dodatkowo podnieść za pomocą odpowiednich zakończeń.

Ochrona i wygląd parapetów zewnętrznych

Parapety zewnętrzne mają za zadanie ochraniać ściany pod oknem przed dostawaniem się wilgoci. Ze względu na opady atmosferyczne, powinny one być nachylone przynajmniej 5 stopni w dół, by woda swobodnie po nich spływała, a śnieg zbytnio się nie gromadził. Najczęściej wykonuje się je z powlekanej blachy stalowej lub aluminium, rzadziej z innych materiałów. Parapety zewnętrzne często są ostro zakończone ze względu na przycinanie ich do szerokości okna. Może to doprowadzić do skaleczeń szczególnie na parterze lub na balkonach, gdzie domownicy mają do nich bezpośredni dostęp z zewnątrz. Najlepszym sposobem na ich zasłonięcie są estetyczne zaślepki do parapetów. Z jednej strony chronią przed przypadkowymi skaleczeniami, a z drugiej zabezpieczają przed dostawaniem się wody do ścian budynku. Tego typu zakończenia stanowią także ciekawy dodatek estetyczny, który podkreśli wygląd parapetów na tle elewacji.

Możliwości estetyczne parapetów wewnętrznych

Parapety wewnętrzne także zapobiegają dostawaniu się wilgoci. Poza tym podtrzymują okna i są również wykorzystywane jako rodzaj półek. W tym przypadku wybór materiałów, z którego mogą być wykonane, jest dużo większy – drewno, kamień, konglomerat, płytki ceramiczne, PCV, akryl lub płyty postformingowe. Im parapety są twardsze, tym cena za nie jest większa. Tańsze rozwiązania mogą szybciej się niszczyć lub z upływem czasu po prostu się łamać. Także w tym przypadku można stosować zaślepki w celu ich wzmocnienia lub do zakrycia starych zniszczeń. Różne kolory zakończeń sprawiają, że parapety stają się ważnym elementem aranżacyjnym w pomieszczeniach, w których okna są odsłonięte.

Jak tanim kosztem odświeżyć stare parapety?

Zaślepki do parapetów wykonuje się z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, które musi wykazywać się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, pękanie, blaknięcie od promieni UV oraz odbarwianie się z powodu opadów. Producenci oferują ich różne rodzaje, m.in. zakończenia do parapetów typu soft line o zaokrąglonym profilu, zakończenia do parapetów tłoczonych, zakończenia do parapetów komorowych oraz podobne rozwiązania do innych rodzajów podokienników. Ekspert z firmy „Maja” w Częstochowie dodaje: Zniszczone parapety można dodatkowo osłonić za pomocą zaślepek z użyciem nakładek renowacyjnych. Jest to najprostszy sposób, by przykryć starą, zniszczoną powierzchnię przy niskim nakładzie finansowym.

[avg] ([per]) [total] vote[s]