W powszechnym mniemaniu siwy włos kojarzy się z mądrością. Niestety, takie postrzeganie nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wiek domaga się o swoje, a seniorzy muszą podjąć spory wysiłek, aby zachować świeżość umysłu. Jak tego dokonać?

Największą przeszkodą na drodze do zachowania sprawności intelektualnej u osoby starszej, są naturalne ograniczenia jej organizmu. Wraz z wejściem w jesień życia, wyraźnie spada wydajność umysłowa człowieka. Informacje w układzie nerwowym zaczynają być przetwarzane w sposób spowolniony – zmniejsza się przepływ krwi do mózgu, co wpływa na obciążenie procesów myślowych. W związku z tym, osoby starsze mają problemy z koncentracją, pamięcią, szybkością reakcji. W skrajnych przypadkach, gdy ilość przekaźników sygnałów mózgowych (tzw. acetylocholiny) ulega znaczącej degradacji, może dojść do rozwoju choroby – demencji starczej, a nawet choroby Alzheimera.

Dbaj zawczasu

Nikt nie jest w stanie ocenić, jak jego organizm będzie funkcjonował na stare lata. Tyczy się to również mózgu, który jednak odpowiednio wyćwiczony za młodu, może stawić odpór procesom degeneracyjnym. Suma wiedzy, umiejętności i doświadczeń zebrana na przestrzeni lat, stanowi niebagatelną inwestycję w przyszłość – czyni nas bardziej wszechstronnymi i pozwala sprawniej przejść przez etap starczych zmian neurologicznych.

Uczenie przez zabawę

Umysł seniora wymaga nieustannego pobudzania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku emerytów, która zakończyli już aktywność zawodową. Nadmiaru wolnego czasu nie trzeba jednak wcale przeznaczać na ciężką, intelektualną pracę. Wręcz przeciwnie – idealnie na pobudzenie kory mózgowej działa rozrywka, np. gry planszowe w rodzaju szachów. Nawet zwykłe siedzenie przed telewizorem, pod warunkiem doboru odpowiedniej oferty programowej, wpływa na przyswajanie wartościowych informacji, ćwiczy wyciąganie logicznych wniosków i kształtowanie własnego światopoglądu. Swoistym wybawieniem dla zachowania ,,świeżości” umysłowej jest też znalezienie sobie konkretnego hobby, od prostych czynności typu szydełkowanie, po bardziej nowoczesne rozwiązania, jak nauka obsługi komputera. Z pomocą przychodzą tutaj domy opieki, takie jak SENIOR RESIDENCE w Katowicach, które oferują bogatą ofertę animacji dla osób starszych.

Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna wpływa na poprawę zdrowia – tak starych, jak i młodych. Jest to prawda powszechnie znana. Seniorzy, którzy nie są unieruchomieni na skutek choroby, powinni jak najczęściej korzystać z dobrodziejstw świeżego powietrza. Nawet prosty spacer buduje odporność i dotlenia mózg. Jest to rozwiązanie proste i tanie. Osobom starszym, szczególnie ceniącym ruch, poleca się również rekreację w postaci nordic walking, czyli tzw. marszu z kijkami. Buduje on kondycję, przy okazji odciążając stawy i zmniejszając nacisk na mięśnie. Dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zbyt długo chodzić, poleca się bardziej ,,statyczne” rozwiązania. Idealna w tym przypadku okaże się joga, czy zdobywająca coraz większą popularność kinezyterapia (gimnastyka lecznicza).

Stymulacja lekami

Nawet silny organizm, mimo podejmowania szeregu aktywności, może mieć problem z zatrzymaniem procesów starzenia umysłowego. Wówczas warto sięgnąć po odpowiednie leki. Do najważniejszej grupy medykamentów, stymulujących pracę mózgu, należą tzw. inhibitory acetylocholinesterazy. Wpływają one na zwiększenie ilości acetylocholiny, czyli przekaźników sygnałów mózgowych. Ich niedobór może prowadzić – jak już wspominaliśmy – nawet do rozwoju choroby Alzheimera. Wśród innych, powszechnie stosowanych inhibitorów, warto wymienić takie, jak donepezil, galantamina i rywastygmina. Wcześnie rozpoczęta kuracja lekowa nie tylko pomaga zachować sprawność intelektualną, ale też zapobiega rozwojowi zaburzeń psychicznych i choroby Parkinsona.

Rate this post