Szafy wnękowe to rozwiązanie znane od dawna i wciąż cieszące się bardzo dużą popularnością. Ma ono wiele zalet – pozwala efektywnie wykorzystać dostępne przestrzeń, a jednocześnie nie ma wpływu na komfort poruszania się po mieszkaniu. Aby jednak szafa spełniała swoje zadanie i była wygodna, musi zostać w odpowiedni sposób zaprojektowana i skonstruowana. Oto kilka rzeczy, na które konieczne należy zwrócić uwagę. 

Zabudowa całej wnęki

Niezależnie od tego, czy szafa ma zostać zbudowana w specjalnie do tego wyznaczonej przez architekta budynku wnęce, czy może w roli wnęki posłuży przestrzeń między dwiema ścianami lub przestrzeń pod schodami, należy pamiętać, by zagospodarować to miejsce w całości. Po pierwsze – da to maksymalną ilość przestrzeni do przechowywania. Po drugie, zapobiegnie gromadzeniu się w szczelinach między szafą a ścianami zanieczyszczeń, których trudno będzie się pozbyć.

Jakie drzwi do szafy?

Planując szafę wnękową należy wybrać rodzaj drzwi. Jak mówią specjaliści firmy Unikkon, tradycyjne drzwi uchylne są bardzo wygodne, dają pełen, nieskrępowany dostęp do wnętrza szafy, mogą jednak być stosowane wyłącznie jeśli przed szafą nie ma przeszkód, które uniemożliwiają ich otwarcie. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne czy składane.

Podział szafy

Jeśli szafa jest wysoka, warto podzielić ją na segmenty. W dolnym umieszcza się szafkę lub szuflady na buty bądź przydatne sprzęty i akcesoria, które powinny być łatwo dostępne. Nad nim znajduje się segment główny, przeznaczony do przechowywana ubrań. Samą górę stanowi pawlacz, w którym przechowuje się rzeczy rzadziej wykorzystywane, np. plecaki turystyczne, walizki etc.

Głębokość szafy

Optymalna głębokość szafy to od 50 do 60 cm – pozwoli ona wygodnie przechowywać ubrania na wieszaku. W głębszych szafach może zmieścić się więcej rzeczy, jednak sięganie po nie może być mniej wygodne, niż w płytszych szafach.

Wnętrze szafy

Standardowym elementem wyposażenia wnętrza szafy wnękowej jest drążek do wieszania ubrań. Ważne jest ulokowanie go w odpowiednim miejscu. Powinien on znajdować się do najmniej 5 centymetrów poniżej górnej półki i na wysokości około 160 – 170 cm – to da dość miejsca by powiesić długie elementy garderoby, takie jak suknie czy płaszcze. Ewentualnie można zawiesić dwa drążki, z różnicą wysokości około 70-80 cm do wieszania ubrań takich jak koszule, krótkie kurtki, bluzy. Dla pełnej funkcjonalności warto również zainwestować w wewnętrzne półki czy szuflady do przechowywana innych rodzajów odzieży.

Rate this post