Wyciek gazu może prowadzić do wybuchu – szczególnie, gdy w pobliżu pojawi się choć iskra ognia. Czasami ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są narażeni na tak poważne zagrożenie, a kiedy się o tym dowiadują – może być już za późno. To dlatego ważne jest, aby zapobiegać takim zdarzeniom poprzez stosowanie odpowiednich środków. Jak w takim razie zabezpieczyć się przed wyciekiem gazu we własnym domu? Poznaj kilka cennych wskazówek, które mogą nawet uratować życie.

Jak uniknąć wycieku gazu?

Pierwszym warunkiem bezpieczeństwa w sytuacji wycieku gazu jest posiadanie sprawnej wentylacji. Dzięki niej, nawet jeżeli nastąpi wyciek, gaz powinien wydostać się on przez otwór wentylacyjny. Nie jest to wystarczające rozwiązanie, ponieważ wentylacje wielokrotnie bywają niedrożne, ale to naprawdę przydatny środek zapobiegawczy. Dlatego warto również co jakiś czas korzystać z usług kominiarzy, którzy przeprowadzą odpowiednią kontrolę.

Drugi warunek to zainstalowanie czujnika. – Czujniki gazu mogą pełnić rolę odrębnych urządzeń. W razie wykrycia wyższego stężenia gazu w powietrzu zaczną wydawać sygnały dźwiękowe lub świecić. Dostępne są również w postaci urządzeń połączonych z zainstalowanym w mieszkaniu systemem alarmowym – w tym przypadku, jeżeli dojdzie do wycieku gazu, zostaną o tym powiadomione odpowiednie służby – tłumaczy przedstawiciel firmy DOMBUDEX. Możliwe jest, aby taki system alarmowy połączyć z instalacją elektryczną. Dzięki temu w razie zagrożenia zostanie ona całkowicie wyłączona. Istnieje też opcja połączenia z wentylacją wyciągową, która natychmiastowo usunie gaz z budynku.

Często w rurach montowane są detektory gazu. Służą one do stałego kontrolowania stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu (np. dwutlenek węgla czy gaz ziemny). Niektóre z nich mogą w razie niebezpieczeństwa automatycznie zamknąć dopływ gazu.

Co zrobić, jeżeli podejrzewa się wyciek gazu?

Jeżeli w powietrzu wyczuje się gaz (do ich mieszanek często dodawane są specjalne substancje zapachowe, które mają być wyczuwalne), w pierwszej kolejności należy szybko przewietrzyć pomieszczenie. Po wywietrzeniu najlepiej nie używać ognia ani elektryczności. Trzeba również sprawdzić, czy przypadkiem jakieś urządzenie nie zostało niepoprawnie zakręcone lub czy jakaś instalacja jest nieszczelna. Jeżeli nie można zidentyfikować problemu, koniecznością jest zadzwonienie na pogotowie gazowe.

Wyciek gazu może być niebezpieczny dla zdrowia i życia, dlatego zanim dojdzie do wypadku, koniecznie trzeba się zabezpieczyć. Raz na jakiś czas powinno się również poddać mieszkanie kontroli gazowej.

Rate this post