Każdy, kto ma kota lub psa, wie dokładnie, że o kleszcze nie jest trudno. Wystarczy krótki wypad do lasu czy parku, dlatego dobrze jest zabezpieczyć naszego pupila i zakupić preparaty odstraszające kleszcze. Jedne są tańsze cenowo, inne wiążą się z nieco większym wydatkiem, jednak starczają na dłużej. Dowiedźmy się zatem, jakie preparaty najlepiej zabezpieczą naszego kota lub psa przed kleszczami?

Jakie wyróżniamy skuteczne preparaty na kleszcze?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów preparatów odstraszających kleszcze. Są to m.in.:

  • krople przeciwkleszczowe

Jest to często stosowana przez właścicieli czworonogów metoda zabezpieczenia przed ukąszeniem kleszcza. Podaje się je miejscowo, głównie na kark zwierzęcia oraz jego grzbiet w kilku miejscach. Krople przenikają do podskórnych naczyń krwionośnych oraz chronią powierzchnię skóry psa lub kota. Preparat ten jest dobierany do gatunku zwierzęcia oraz do jego wagi, dlatego powinien być zakupiony, np. u weterynarza w Chorzowie. Bardzo ważne jest, aby przed jak i po naniesieniu preparatu, nie kąpać psa ani kota oraz pamiętać, aby regularnie powtarzać zabieg, co około 4 tygodnie.

  • obroża odstraszająca kleszcze

Obroża na kleszcze to bardzo wygodny sposób na długotrwałą ochronę i jeden z najczęściej wybieranych rozwiązań. Obrożę dopasowujemy do szyi naszego pupila i ucinamy za długi pasek. Na rynku dostępne są obroże zwykłe i wodoodporne. Te drugie, mimomimo że kosztują trochę więcej są polecane dla piesków, które na przykład lubią kąpać się w jeziorze, co oznacza, że nie musimy pamiętać o każdorazowym ściąganiu obroży przed wejściem pupila do wody. Są one wygodną formą ochrony przed kleszczami, ale także pchłami. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy przytulać ani spać z naszym pupilem, gdy ten ma założoną obrożę, gdyż środki chemiczne występujące na niej mogą być dla nas szkodliwe.

  • tabletki przeciw kleszczom

Jest to bardzo wygodny sposób zabezpieczenia przed pasożytami. Jeżeli nasz pupil niechętnie chce przyjąć tabletkę, warto włożyć mu ją do jedzenia. Substancja aktywna, zawarta w tabletce przenika do tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wątroby czy nerek, skąd jest uwalniana przez kolejne tygodnie. Gdy kleszcze wbiją się w skórę czworonoga i zaczną żywić jego krwią, narażą się na działanie substancji w niej zawartej. Tabletkę dostosowaną do masy ciała można zakupić w Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie. Jej czas działania to około 3 miesiące. Jednak pamiętajmy, że każdy zwierzak jest inny i nie dla każdego tabletki mogą być bezpieczne.

Inne sposoby walki z kleszczami

Innym sposobem na pozbycie się kleszczy może być kąpanie psa lub kota szamponem zawierającym składniki lecznicze, co na ogół zabija kleszcze. Jednak jest to proces, który trzeba o wiele częściej powtarzać. Jeżeli mamy wątpliwości co do stosowanych preparatów, warto omówić je z lekarzem weterynarii. Dobrym nawykiem jest dokładne przeglądanie sierści naszego kota lub psa po powrocie do domu, gdyż nawet wyjście do ogrodu może sprawić, że nasz pupil wróci do nas z nieprzyjacielem, którego będziemy musieli ręcznie zdejmować. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest nasza czujność oraz poświęcona pupilowi uwaga połączona z wybranym przez weterynarza preparatem zwalczającym kleszcze.

[avg] ([per]) [total] vote[s]