Według policyjnych statystyk w roku 2018 doświadczyliśmy pierwszego od lat wzrostu ilości kradzieży z włamaniem i to aż o 5% w stosunku do roku poprzedniego. Chociaż średnia wykrywalność takich przestępstw w skali całego kraju wzrosła i wynosi 43,3%, dane te oznaczają, że ponad połowa włamań uchodzi sprawcom na sucho. Co możesz zrobić, by jak najlepiej zabezpieczyć swoje mieszkanie przed włamywaczami?

Co możesz stracić i jak temu zapobiec?

Zestawy kina domowego, sprzęt audio, komputery, aparaty fotograficzne, biżuteria, pieniądze, a nawet kuchenne AGD – to tylko niektóre z przedmiotów, które kuszą włamywaczy i zachęcają ich do napadu na twój dom. Złodzieje traktują swój fach z prawdziwą pasją, a do przeprowadzenia włamania są w stanie wykorzystać każdą najdrobniejszą okazję, niekoniecznie czekając na twój urlopowy wyjazd. Niekiedy wystarczy jednodniowa nieobecność, by po powrocie zastać splądrowane mieszkanie i liczyć straty w tysiącach złotych.

Najprostszym sposobem zabezpieczenia mieszkania przed wtargnięciem osób niepożądanych jest montaż stolarki antywłamaniowej – mówi specjalista z łódzkiej firmy Electronics Box. Niestety, jak przyznają sami złodzieje, certyfikowane zamki drzwiowe, niezliczone rygle, wzmocnione okna, rolety antywłamaniowe i kraty nie są w stanie ich powstrzymać. Zdolność pokonania takich przeszkód jest dla przestępców powodem do dumy. Montaż zabezpieczeń mechanicznych z pewnością jest dobrym pomysłem, niemniej warto uzupełnić je o dodatkową ochronę.

System alarmowy z usługą monitoringu

Instalacja systemu alarmowego z monitoringiem chroni twoje mieszkanie w dwojaki sposób. Po pierwsze, sam widok tabliczki z nazwą firmy ochroniarskiej odstrasza złodziei i zniechęca ich do podjęcia wyjątkowo ryzykownej próby włamania. Po drugie, wzbudzenie alarmu pozwala ci szybko zareagować na obecność niechcianych gości w mieszkaniu, a przede wszystkim automatycznie wysyła zgłoszenie do firmy ochroniarskiej, która niezwłocznie wysyła na miejsce patrol interwencyjny.

Nowoczesne systemy alarmowe wykorzystują rozmaite rozwiązania, umożliwiające zabezpieczenie wszystkich newralgicznych obszarów budynku. W mieszkaniach prywatnych najczęściej stosuje się czujki ruchu montowane przy drzwiach. Takie urządzenia wymagają od użytkownika aktywacji (uzbrojenia) podczas opuszczania domu, co zazwyczaj odbywa się przez wprowadzenie krótkiego kodu; w ten sam sposób należy dezaktywować alarm po powrocie do mieszkania. Dzięki prostej obsłudze i niezawodności alarmów przeciwwłamaniowych, ich właściciele mogą cieszyć się spokojem nawet podczas dłuższych pobytów poza domem.

[avg] ([per]) [total] vote[s]