Dzieci są ciekawe świata i nigdy nie wiadomo, co tym razem je zainteresuje. Wystarczy spuścić je na chwilę z oczu, a zaraz znajdą sobie zajęcie. Szczególnie ciekawe mogą być dla nich schody prowadzące do innych pięter budynku. Niestety nie należą one do najbezpieczniejszych miejsc dla małych dzieci, dlatego też trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić?

Brak dostępu do schodów – bramka

Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia schodów przed dziećmi jest umieszczenie balustrad na ich końcu lub końcach. Dzięki temu małe dzieci nie mają możliwości wejścia na stopnie. Warto rozważyć zamontowanie dwóch bramek – na dole schodów, ale też na górze, zwłaszcza jeśli to tam znajduje się pokój malucha. Nawet, jeśli dziecko nie porusza się jeszcze samo, z czasem będzie rosło i któregoś dnia może wejść na schody z ciekawości lub przypadkiem, szukając rodziców po przebudzeniu się w nocy.

Czasem montaż bramek wymaga wiercenia w ścianie lub w schodach, ale istnieją też modele, które można potem usunąć nie zostawiając żadnego śladu. Mogą być wykonane z drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Nie da się ukryć, że stanowią skuteczne zabezpieczenie schodów przed dziećmi. Kluczem do sukcesu jest to, aby starsi domownicy pamiętali o zamykaniu bramek.

Jakie zagrożenie stanowią balustrady

Często jest tak, że elementy balustrad na schodach są szeroko ustawione. W związku z tym przejście przez nie lub chociażby przełożenie główki z reguły nie sprawia małym dzieciom problemu. Rozwiązaniem są siatki ochronne, które mocuje się do balustrad. Z reguły są one wykonywane z tworzyw sztucznych i – podobnie jak w przypadku bramek – mogą być montowane bez pozostawiania po sobie trwałego śladu.

O bezpieczeństwie na schodach można pomyśleć już na etapie budowy domu i zdecydować się na balustradę bez szeroko rozstawionych elementów. Ponadto warto wybrać pionowe słupki – poziome tralki będą zachęcały do wspinania się na nie. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie balustrady ze szkła hartowanego. Balustrada może być wykonana ze szklanych tafli wstawionych w ramę zabezpieczającą ostre krawędzie, a także z elementów umieszczonych między słupkami. Jak dowiadujemy się od producenta schodów, firmy Wróblewski Design, balustrady szklane to nowoczesny, elegancki i funkcjonalny element. Pozwolą one zatem połączyć wygodę i bezpieczeństwo z estetycznym wyglądem. Ciekawe dziecko będzie mogło zajrzeć przez przezroczyste szkło, ale nie dostanie się ono na schody.

Inne zagrożenia na schodach

Jednym z rodzajów schodów są konstrukcje ażurowe, czyli takie, które mają wolne przestrzenie między stopniami. One również mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Niebezpieczne są też śliskie schody. Można je zabezpieczyć odpowiedniki matami antypoślizgowymi.