Kredyt na mieszkanie jest spłacany mniej więcej przez 30 lat. Warto zadbać o to, aby był tani. W czasie wyboru kredytu warto podejmować rozsądne decyzje. Zadbaj o to, aby odsetki były możliwie jak najniższe. Podpowiadamy, jak wziąć tani kredyt.

Tani kredyt rozciągnięty w czasie

Jeśli kredyt będzie brany na dłuższy okres, to również raty będą mniejsze. Okres kredytowy nie powinien być mniejszy niż 20 lat. Statystycznie trwa on najczęściej 30 lat. Zdarzają się jednak kredyty z 40-letnim czasem jego spłaty. Takie stanowczo odradzamy. Nie stawiajmy na szybkość spłaty kredytu hipotecznego. Dużo ważniejsze jest zadbanie o niskie odsetki. Wysokość raty nie powinna być wygórowana. To pozwala na spokojne i bezpieczne spłacanie bez potrzeby zadłużania się.

Ostrożnie z walutami

Należy pożyczać w walucie, w której się zarabia. Pamiętajmy, że w przypadku niezachowania tego przepisu istnieje ryzyko kursowe. Nie należy sugerować się tym, że rata kredytu walutowego może być niższa. Nie mamy żadnych gwarancji bezpieczeństwa. Wszystko zależy od kursu waluty, który może być naprawdę różny. Ratę walutową spłacamy w złotówkach, ale może być ona albo niższa, albo wyższa. Lepiej mieć stałe, lecz pewne opłaty.

Porównanie banków

Równie istotne jest to, w jakim banku zaciągamy kredyt. Dobrym rozwiązaniem będzie porównanie różnych banków oraz ich ofert. Jak się okazuje, różnice mogą być dość duże. Jeśli różnica w odsetkach wyniesie siedem tysięcy złotych, powinno się rozważyć przeniesienie konta do innego banku.

Rate this post