Odpowiednio dobrane fronty meblowe to gwarancja bezproblemowego użytkowania mebli oraz ich właściwego dopasowania do stylu aranżacji wnętrza. Zarówno fronty gotowych zestawów mebli, jak i mebli wykonywanych na specjalne zamówienie mogą różnić się wyglądem, funkcjonalnością i odpornością na uszkodzenia. Oprócz typowej, taniej płyty MDF do produkcji frontów meblowych wykorzystuje się także inne materiały np. naturalne drewno i aluminium.

Z jakich materiałów powstają fronty meblowe?

Fronty meblowe powstają z różnych materiałów. Najczęściej do produkcji frontów meblowych wykorzystuje się płytę MDF, czyli płytę drewnopochodną. Do produkcji frontów meblowych wykorzystuje się także naturalne drewno, aluminium oraz połączenia różnych materiałów np. płyty meblowej i naturalnego drewna – wówczas mamy do czynienia z frontami fornirowanymi. Aby fronty mebli kuchennych lub pokojowych zyskały ciekawy i zgodny z obowiązującymi trendami wygląd, poddawane są frezowaniu, nakłada się na nie różne okleiny, folie oraz akryl. Produkcja frontów meblowych uwzględnia także zastosowanie rozwiązań, które pozwalają na montaż uchwytów; coraz częściej typowe uchwyty meblowe zastępuje odpowiednie frezowanie, dzięki czemu meble zyskują minimalistyczny wygląd i stają się bardziej funkcjonalne.

Wybór różnego rodzaju frontów meblowych jest ogromny. Możemy zdecydować się zarówno na nowoczesne, jak i tradycyjne rozwiązania, jednak przed dokonaniem zakupu warto dokładnie określić swoje oczekiwania nie tylko w kwestii designu, ale także komfortu użytkowania oraz możliwości szybkiego odnowienia lub zmiany wyglądu frontów, co pozwoli sporo zaoszczędzić – wyjaśnia ekspert z firmy RUDEX z Częstochowy.

Jak powstają fronty meblowe?

Fronty meblowe powstają z zastosowaniem różnych metod obróbki i uszlachetniania stosowanych do ich produkcji materiałów. Najczęściej bazą wyjściową frontu jest płyta MDF, czyli materiał, który powstaje poprzez sprasowanie m.in. odpadów drewnianych. Płyta MDF może zostać pokryta:

  • kilkoma warstwami lakieru – w ten sposób powstają fronty lakierowane,
  • specjalną folią – w ten sposób powstają fronty foliowane,
  • warstwą akrylu – w ten sposób powstają fronty akrylowe,
  • specjalnym laminatem – w ten sposób powstają fronty laminowane,
  • cienką warstwą drewna (forniru) – w ten sposób powstają fronty fornirowane.

Fronty drewniane powstają z litego drewna, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe i można je bez problemu samodzielnie odnawiać. Jednym z nowoczesnych rodzajów frontów meblowych są fronty aluminiowe, które składają się ze specjalnie stworzonej ramki z aluminium i wypełnienia w postaci np. przezroczystego lub matowego szkła.

Rate this post