Właściwe zagospodarowanie terenu znajdującego się w okolicy domu jest niemal tak samo ważne, jak wykonane przy wznoszeniu budynku prace budowlane. Wykonując podjazd na terenie posesji, duża część osób decyduje się na ułożenie tam kostki brukowej. Utwardzona nawierzchnia doskonale sprawdza się w różnych sytuacjach, np. w trakcie deszczu. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje podjazd z kostki brukowej? Przeczytaj niniejszy artykuł!

Jak układa się kostkę brukową?

Przy wykonywaniu podjazdu z kostki brukowej czy to przy prywatnej posesji, czy też na terenie obiektu użyteczności publicznej,  trzeba wziąć pod uwagę konieczność postępowania zgodnie z określonymi zasadami. Najpierw należy nadać gruntowi spadek podłużny oraz poprzeczny, korytując ziemię na głębokości około pół metra. Zewnętrzne krawędzie podjazdu powinny zostać otoczone specjalnym obrzeżem przeciwdziałającym rozsuwaniu się elementów brukowych pod wpływem ciężaru poruszającego się po nich pojazdu. W dalszej kolejności przystępuje się do wykonywania podbudowy. Najlepiej robić to przy użyciu różnych frakcji kruszywa, układając grubsze kawałki na dnie, a mniejsze drobinki na wierzchu. Każda ułożona przez pracowników takich firm, jak Drog-Pol Damian Polski, kilkucentymetrowa warstwa kruszywa ubijana jest dokładnie zagęszczarką. Następnie na całej długości podjazdu rozkłada się podsypkę. Na tak przygotowanej nawierzchni rozkłada się kostki brukowe, pamiętając o konieczności zachowania kilkumilimetrowych fug, które później trzeba wypełnić piaskiem lub miałem kamiennym. Ewentualne nierówności należy wyrównać za pomocą młotka brukarskiego.

Układanie kostki brukowej – tylko za pomocą odpowiedniego sprzętu!

Renomowane firmy brukarskie zatrudniające doświadczonych pracowników na ogół szybko i sprawnie realizują swoje zlecenia. Pomagają im w tym specjalistyczne urządzenia, dzięki którym usługa wykonywana jest z należytą starannością i dokładnością. Do takich modeli zalicza się głównie:

  • zagęszczarki – najlepiej w dwóch wersjach, cięższej do zagęszczania podbudowy i gruntu oraz lżejszej do ubijania podsypki;
  • sznurki murarskie do wyznaczania linii obrzegowań;
  • pręty zbrojeniowe – pomagające w nanoszeniu poziomów;
  • przecinarki spalinowe z tarczą diamentową do cięcia kostki i krawężników;
  • chwytaki do przenoszenia płyt wielkoformatowych.

Układanie kostki brukowej przez profesjonalne ekipy gwarantuje trwałość inwestycji oraz jej estetyczny wygląd. Dlatego też do tego typu prac najlepiej jest zatrudnić prawdziwych fachowców.

Rate this post