Poczucie bezpieczeństwa jest kluczową potrzebą w dzisiejszym świecie. Dlatego coraz częściej decydujemy się na montaż systemów alarmowych w mieszkaniach, domach i firmach. Zabezpieczają nie tylko przed włamaniem, ale też przed pożarem, który może grozić nawet zniszczeniem całego budynku. Czym się kierować, wybierając odpowiedni system alarmowy? Sprawdź, jakie rozwiązania oferują nowoczesne firmy i jak wybrać najlepsze sposoby chronienia obiektów.

 

Czujnik czy kontaktron?

Firmy takie jak Alkam Security gwarantują skuteczne zabezpieczenie domów i innych budynków na wypadek włamania czy napadu. Dzięki szerokiej ofercie systemów alarmowych i rozbudowanej gamie produktów, możemy zbudować najbardziej zaawansowaną sieć zabezpieczeń, która sprawdzi się nawet na dużych powierzchniach przemysłowych. Do dwóch głównych rodzajów zabezpieczeń zaliczają się czujniki oraz kontaktrony.

Czujniki montujemy głównie w rogach sufitów. To niewielkie elementy, które działają na podstawie podczerwieni albo mechanizmu mikrofali (tzw. czujniki dualne). Często są wyposażone w sensor dźwiękowy, który natychmiast informuje o powstaniu zagrożenia. Należy założyć je w każdym monitorowanym pomieszczeniu, wybierając np. pasywne czujki ruchu – bardzo skuteczne i praktycznie bezobsługowe.

Kontaktrony z kolei są czujnikami magnetycznymi, pozwalającymi zbudować ochronę obwodową. Można umieścić je bezpośrednio na oknach czy drzwiach, również garażowych. Od razu po ich otworzeniu uruchomi się alarm, a instalacja alarmowa prześle sygnał do centrali monitoringu. Kontaktrony są dyskretniejsze od czujników, pozwalają też zabezpieczyć dużą liczbę okien i drzwi wejściowych. Ponadto charakteryzują się większą pewnością działania, szczególnie kiedy mamy w domu zwierzę. Czujki ruchu również można skonfigurować, jednak trzeba się liczyć z ograniczeniem ich skuteczności.

 

Przewodowy czy bezprzewodowy system alarmowy?

Do wyboru mamy przewodowe i bezprzewodowe systemy alarmowe. Które z nich pozwolą nam pracować i spać spokojnie? System przewodowy wymaga podłączenia przewodami każdego elementu alarmu. Przewody pozwalają na wymianę informacji między urządzeniami, a także na zasilanie całego systemu. Najprostszy system alarmowy wymaga centrali alarmowej, klawiatury sterującej oraz czujek ruchu i dwóch sygnalizatorów.

System bezprzewodowy nie oznacza, że przewodów nie będzie. Będą, ale potrzebne będzie zdecydowanie mniej kabli. Elementy komunikują się ze sobą bezprzewodowo, wykorzystując fale bezprzewodowe i baterie. Co ważne, użytkownik zostanie poinformowany o zbliżającym się całkowitym wyczerpaniu baterii i będzie mieć czas, aby ją wymienić. Nie musimy się obawiać, że zostaniemy nagle pozbawieni ochrony. Nie trzeba się też martwić próbami zakłócenia transmisji radiowej. Zaawansowane techniki i algorytmy zabezpieczają przed próbami złamania zabezpieczeń systemów alarmowych.

 

Zdalny dostęp do systemu alarmowego

Dzisiaj najbardziej polecane są systemy alarmowe ze zdalnym dostępem. Pozwalają na uruchamianie i zarządzanie systemem alarmowym za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Warunkiem jest podłączenie do sieci. Specjalne aplikacje zapewniają szereg funkcji – bez problemu sprawdzisz, czy Twoje dziecko już wróciło do domu. Pewnie i bezpiecznie! To najważniejsze hasło, które powinno nam przyświecać w trakcie poszukiwania systemu alarmowego.

 

O alarmie pomyśl jak najwcześniej!

Bez względu na to, czy wybieramy system alarmowy do mieszkania, domu czy firmy, powinniśmy pomyśleć o nim jak najwcześniej. Tylko wtedy unikniemy dodatkowych prac remontowych i obniżymy koszty związane z jego montażem. Podczas budowy domu czy wykańczania firmowego wnętrza o wiele łatwiej jest wykonać instalacje alarmowe, które będą nas skutecznie chronić przed włamaniami.

[avg] ([per]) [total] vote[s]