Cięcie plazmowe to technologia powszechnie stosowana we wszelkiego rodzaju zakładach zajmujących się wykonywaniem konstrukcji metalowych. Dzięki niej można z dużą wydajnością ciąć tworzywa przewodzące energię elektryczną – nawet te o bardzo dużej grubości. Podstawową kwestią jest jednak dobór odpowiedniego narzędzia do cięcia, czyli przecinarki plazmowej. Na co należy zwrócić uwagę przez jej zakupem?

Wybieramy przecinarkę – od czego zacząć?

Podstawową kwestią, którą powinniśmy rozważyć przed zakupem przecinarki plazmowej, jest rodzaj tworzywa, które chcemy ciąć przy użyciu urządzenia. Czy będzie to stal nierdzewna, aluminium, czy może inny metal? Od tego, jaka będzie nasz odpowiedzieć, powinniśmy uzależnić pożądane parametry przecinarki.

Druga sprawa to wymagana wydajność urządzenia, czyli prędkość z jaką wykonywane jest cięcie – mówi przedstawiciel sklepu internetowego Spawaj.euWartość ta w dużym stopniu skorelowana jest z grubością wykonywanego cięcia oraz natężeniem prądu. Jeśli więc chcemy, żeby nasza przecinarka umożliwiała szybką pracę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie grubości cięcia są możliwe przy jej użyciu. Warto sprawdzić, czy w opisie urządzenia znajduje się graficzny wykres pokazujący zależność między grubością materiału a szybkością cięcia.

Cykl pracy urządzenia

Jeśli chcemy intensywnie eksploatować przecinarkę, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na długość cyklu pracy. W dużym skrócie jest to czas, w którym przecinarka jest w stanie pracować bez przegrzania się i wyłączenia. Zaleca się, żeby dla zastosowań półprofesjonalnych cykl pracy mieścił się w granicach 25-35%, w przypadku zadań profesjonalnych powinien on wynosić minimum 60%. Ryzykowne jest kupowanie przecinarek, które w swojej specyfikacji nie mają podanych parametrów cyklu pracy – może to oznaczać, że urządzenie po prostu bardzo szybko się przegrzewa i wymaga robienia dużej ilości przerw na schłodzenie.

Parametry urządzeń

Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy uważnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia. Jakie parametry powinny zwrócić naszą uwagę?

  • Maksymalny prąd cięcia – uzależniona jest od niego wydajność cięcia i maksymalna grubość ciętego materiału.
  • Maksymalna grubość cięcia – podawana jest jako grubość cięcia jakościowego (przy zachowaniu dobrej jakości powierzchni ciętego materiału) oraz rozdzielającego (bez zachowania dobrej jakości powierzchni).
  • Cykl pracy – to procentowy podział 10 minut na czas, w którym urządzenie może pracować i czas potrzebny do schłodzenia. Im wyższa wartość procentowa cyklu pracy, tym dłużej przecinarka może pracować bez konieczności schładzania. Cykl pracy zwiększa się wraz ze zmniejszaniem prądu cięcia.
  • Regulacja prądu cięcia.
  • Parametry gazu plazmowego.
  • Rodzaj chłodzenia uchwytu – sprężonym powietrzem (w małych i średnich przecinarkach) lub cieczą (w bardziej zaawansowanych urządzeniach).