Ogród jest zielonym otoczeniem naszego domu, miejscem naszego odpoczynku i spotkań towarzyskich. Aby cieszył nasz wzrok i zachwycał swoim wyglądem musi być odpowiednio pielęgnowany, co kojarzy nam się przede wszystkim z podlewaniem roślin, ich przycinaniem lub okrywaniem, gdy tego wymagają. Tego typu ogrodowe prace dla niektórych są relaksujące i przyjemne, zaś inni uważają je za męczarnię. Dla tych drugich niezwykle przydatny może okazać się ogrodnik – osoba, która w ich imieniu profesjonalnie zajmie się ogrodową roślinnością. Jednak zanim go zatrudnimy, upewnijmy się, że jest on specjalistą, który właściwie zatroszczy się o nasz ogród. Wybór ogrodnika jest bardzo ważny.

Sprawdzony wybór ogrodnika

Spytajmy znajomych, czy nie korzystali lub nie korzystają z usług dobrego ogrodnika. Ich opinia będzie dla nas wartościowym źródłem informacji. Dodatkowo, odwiedzając ich, będziemy mogli na własne oczy zobaczyć efekt pracy naszego potencjalnego pracownika.  Gdy nie znamy nikogo, kto zatrudnia osobę do pielęgnacji ogrodu, poczytajmy fora internetowe poświęcone dobrym i złym ogrodnikom.

Wykształcony ogrodnik

Jeżeli naszym zamiarem jest posiadanie ogrodu, który będzie należycie pielęgnowany, postawmy na profesjonalistę. Ogrodnik z odpowiednim wykształceniem kierunkowym będzie tutaj najodpowiedniejszą osobą.  W zależności od tego, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na utrzymanie naszego ogrodu w należytym stanie, możemy zatrudnić profesjonalistę, który skończył szkołę ogrodniczą lub wybrać kogoś spośród uczniów uczęszczających do jej ostatnich klas. Druga z wymienionych opcji będzie mniej kosztowna, gdyż adepci szkoły mają znacznie niższe wymagania płacowe, bowiem praca w naszym ogrodzie pozwoli im uzyskać doświadczenie, którego pragną, a które pozwoli im brać udział w dużych projektach ogrodniczych.

Doświadczony ogrodnik

Jeśli chcemy przeznaczyć większą ilość pieniędzy na opiekę nad naszym ogrodem, zatrudnijmy wykształconego ogrodnika z długoletnim stażem. Nie tylko zadba on należycie o nasze rośliny, lecz także w razie potrzeby udzieli nam porad w sprawie ulepszeń naszego ogrodu. Przykładowo, gdy zauważy niedociągnięcia, zasugeruje przesadzenie poszczególnych gatunków roślin tak, aby ich potrzeby siedliskowe (zapotrzebowanie na wodę czy słońce) były należycie zaspokajane.

Zatem wybierając osobę, która zatroszczy się o nasz ogród, zwróćmy uwagę na ogrodników polecanych nam przez znajomych, posiadających dyplom szkoły ogrodniczej i praktykujących swój zawód dłuższy czas. Jedynie wtedy będziemy pewni, że naszym ogrodem opiekuje się fachowiec. Niestety profesjonalista kosztuje… Gdy nie mamy zbyt wiele pieniędzy, postawmy na uczniów chcących zdobyć doświadczenie w ogrodnictwie. W jednym i w drugim przypadku kontrolujmy pracę, którą wykonuje nasz ogrodnik, dowiemy się, czy nasze pieniądze są rzeczywiście dobrze zainwestowane, a rośliny odpowiednio zadbane.