W łóżku spędzamy co najmniej jedną trzecią życia. Nie warto więc na nim oszczędzać – brak komfortu w czasie snu odbije się na wszystkich dziedzinach życia! Coraz więcej osób inwestuje więc w wysokiej jakości materace. Warto wiedzieć, że czynnikiem równie ważnym jest stelaż łóżka, który pracuje z materacem. Jak wybrać stelaż do łóżka, który zapewni błogi i regenerujący sen każdej nocy?

Rodzaje stelaży do łóżka

Stelaż do łóżka to element podtrzymujący materac. Aby ujawniły się wszystkie walory materaca, konieczny jest stelaż, który będzie właściwie z nim współpracował – reagował na nacisk i delikatnie sprężynował. Nawet najlepszy materac ułożony na podłodze nie będzie wygodny, bo istotne jest także to, co dzieje się pod materacem!

Dobry stelaż do łóżka z jednej strony zapewnia stabilne podparcie, z drugiej – reaguje na ciężar ciała, dostosowując do niego swój kształt. Stelaż do łóżka ma postać regularnie ułożonych równoległych listew połączonych taśmą.

Stelaże wykonuje się z drewna cechującego się elastycznością. Najczęściej stosowane gatunki to brzoza, sosna i buk – mówi specjalista z Meble K&D.

W najtańszych stelażach listwy są proste. Taki stelaż pełni zaledwie funkcję podtrzymującą i nie podniesie wygody snu. Komfort uzyskuje się dzięki wygiętym listwom, które lekko unoszą materac, sprężynują pod leżącą osobą i w ten sposób zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru oraz właściwe ułożenie materaca niezależnie od pozycji śpiącego. Stopień wygięcia listwy oraz jej elastyczność są zależne od zastosowanego drewna. Pod tym względem wyróżnia się stelaże niskie i wysokie.

Kolejnym kryterium wyboru stelaża jest możliwość jego regulacji. Tu do wyboru mamy stelaże proste oraz regulowane ręcznie i elektrycznie. Należy zwrócić uwagę, które strefy stelaża można podnosić i opuszczać. W najbardziej zaawansowanych modelach będzie to zarówno obszar głowy i piersi, jak i część, na której spoczywają nogi.

Jak wybrać idealny stelaż do łóżka?

Stelaż do łóżka należy dobierać pod kątem własnej wygody i upodobań, a także materaca, którym dysponujemy. Najtańsze stelaże – proste, płaskie, rozwijane – są odpowiednie do tanich materacy, np. bonelowych. Materace podatne na odkształcenia, np. wykonane z pianki lub lateksu, nie powinny być stosowane na najdroższe, twarde, mocne i wysokie stelaże. Producenci stelaży i materacy umieszczają w informacjach o swoich wyrobach zalecenia, których warto się trzymać, aby osiągnąć najwyższy poziom wygody.

Stelaż należy dobierać także pod kątem specyficznych potrzeb użytkownika. Osoby starsze i chore, np. cierpiące na dolegliwości kręgosłupa, docenią możliwość regulacji materaca. To ważne, jeśli użytkownik dużo czasu spędza w łóżku. Możliwość zmiany pozycji na siedzącą lub uniesienia nóg będzie bezcenna.

Nie należy pomijać kwestii wygody, a ta jest sprawą indywidualną. Cięższe osoby mogą czuć się komfortowo na wysokich stelażach, które mają większy zakres ruchu i zapewniają mocniejsze podparcie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]