Bojler jest urządzeniem, które podgrzewa wodę w domu. Wyróżniamy dwa jego typy: przepływowy oraz pojemnościowy. Bojlery mogą działać zarówno na gaz, jak i elektrycznie. Ostatecznie to kupujący wybiera ofertę najlepszą do zastosowania w swoim domu oraz korzystniejszą finansowo. Na co zwrócić uwagę przy kupnie bojlera?

Istotne kwestie

Bojler to urządzenie, które podwyższa temperaturę wody używanej w domowej instalacji. Na rynku wyróżnia są głównie dwa typy tego urządzenia: przepływowy i pojemnościowy. Wykonują one tą samą pracę, ale każdy z nich pracuje nieco inaczej. Bojler przepływowy pozbawiony jest własnego zbiornika i działa na zasadzie generowania ciepła w jednym albo kilku punktach poboru w momencie przemieszczania się płynu w rurach. Jego zaletą jest kompaktowa konstrukcja oraz niska cena, ponieważ na rynku znajdziemy modele od 100 zł. Drugim typem podgrzewacza wody jest pojemnościowy bojler z wężownicą, który zwykle występuje w odmianie dwupłaszczowej. Połączony jest z centralnym ogrzewaniem i instalowany jest w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach w bloku. Bojler posiada specjalny pojemnik, w którym gromadzona jest woda, dlatego też jego objętość jest większa, a dodatkowo można podpiąć do niego dodatkowe źródła zasilania takie jak, np. panele fotowoltaiczne. Wszystkie typy bojlerów oferuje m.in. sprzedawca FERRUM, który w swoim portfolio posiada artykuły instalacyjno-sanitarne, grzewcze, materiały metalowe oraz prowadzi cały zakres robót wodno-kanalizacyjnych i gazowych.

Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Wybranie odpowiedniego bojlera będzie wiązało się też z wyborem parametrów spersonalizowanych do potrzeb właściciela nieruchomości. Będą to:
– szybkość podgrzewania wody, która zależy od mocy bojlera,
– objętość butli, która determinuje ilość ciepłej wody, jaka musi wystarczyć dla wszystkich domowników,
– wybór przydatnych funkcji, wśród których ważna jest możliwość regulowania temperatury,
– jakość materiału, z którego jest wykonany bojler – czy jest odporny na korozję oraz jaka jest grubość warstwy izolacji, która wpływać będzie na okres podtrzymywania temperatury.

Bojler gazowy czy elektryczny?

Bojler gazowy może być droższy niż elektryczny, natomiast będzie gwarancją niższych kosztów eksploatacyjnych i sprawdzi się w dużych powierzchniowo domach oraz mieszkaniach. Przy montowaniu bojlera gazowego należy pamiętać o specjalnej wentylacji, która może być kłopotliwa w instalacji. Elektryczny podgrzewacz do wody może być zamontowany w każdym miejscu. Niestety wysoka cena prądu zmusza właścicieli bojlera elektrycznego do szukania modeli z nowoczesną konstrukcją, która ogranicza pobór prądu, co wiąże się również z wyższą ceną początkową za urządzenie.

Kompromisem będzie wybór elektrycznego bojlera dwupłaszczowego, ponieważ jego izolacja zapobiega szybkiemu ochładzaniu się wody w zbiorniku, przez co grzałki nie będą się uruchamiać tak często. Wiąże się to z większym kosztem początkowym, ale jest to rozwiązanie długoterminowe, które przyniesie oszczędności w późniejszym czasie.

Rate this post