Czasami choroba lub wypadek sprawiają, że rodzice muszą stanąć przed wyborem odpowiedniego wózka inwalidzkiego dla swojego dziecka. Obecnie na rynku znaleźć można setki modeli produktów tego typu, dlatego tak ważne jest skupienie się na kilku aspektach jeszcze przed zakupieniem konkretnego egzemplarza. Jaki wózek inwalidzki sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji?

Wzrost i waga dziecka

Najważniejszymi kryteriami podczas wyboru wózka inwalidzkiego dla dziecka są wymiary jego ciała. Niektórzy producenci takiego sprzętu oferują modele, które rosną razem z pociechą. Oznacza to, że pozwalają one na regulację wraz ze zwiększającą się masą ciała oraz wzrostem małego użytkownika. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie w przypadku dzieci, które w ciągu roku mogą wyrosnąć z klasycznego wózka bez opcji regulowania jego wymiarów.

Niepełnosprawność a wybór wózka

Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego powinien być uzależniony również od schorzenia dziecka. Inne sprzęty sprawdzą się w przypadku chorych z przepukliną oponowo-rdzeniową, a jeszcze inne zadowolą użytkowników z niepełnosprawnością, która dotyczy jedynie kończyn.

Wyróżnia się kilka rodzajów wózków inwalidzkich dla dzieci. Modele spacerowe to dobry wybór w przypadku chorych cierpiących na MPD, choroby zwyrodnieniowe, uszkodzenia mózgu, problemy z rdzeniem kręgowym, zespoły genetyczne czy przepuklinę oponowo-rdzeniową. Wózki stabilizujące sprawdzają się natomiast w sytuacji, gdy mały pacjent boryka się z większym stopniem niepełnosprawności ruchowej.

Istnieją także aktywne wózki inwalidzkie stworzone z myślą o pacjentach samodzielnych. Niektóre z nich wyposaża się w napęd elektryczny, który ułatwia codzienne korzystanie i pokonywanie dużych odległości.

Wynajem przed kupnem własnego egzemplarza

Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z wózków inwalidzkich na wynajem przed zakupieniem własnego egzemplarza. W ten sposób możesz sprawdzić, czy konkretny sprzęt trafia w gusta pociechy i pozwala na bezproblemowe korzystanie. Zdarza się bowiem, że niektóre wózki okazują się zbyt małe lub zupełnie niefunkcjonalne, dlatego możliwość sprawdzenia produktu bez konieczności jego kupowania stanowi dobre rozwiązanie.

Wózki na wynajem zazwyczaj można wynająć na minimum miesiąc. Jest to wystarczający czas na sprawdzenie, czy konkretny typ sprzętu sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka. Koszt takiego rozwiązania wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych, co w porównaniu z ceną nowych egzemplarzy jest bardzo opłacalne – mówi specjalista z wypożyczalni medycznej ZDROWIE w Bydgoszczy.

Zazwyczaj w ofercie wypożyczalni sprzętu medycznego znaleźć można kilka rodzajów wózków, co pozwala na dopasowanie odpowiedniego modelu do wzrostu oraz stopnia niepełnosprawności małego użytkownika.

Rate this post