Domofony nie stanowią już domeny bloków mieszkalnych. To urządzenia powszechnie używane w budynkach jednorodzinnych, usprawniające komunikację przychodzących gości oraz gospodarzy. Pozwalają na zdalne otwieranie furtek, bram i drzwi za pomocą odpowiedniej instalacji elektrozaczepu. Ich dodatkową zaletą jest zabezpieczenie przed intruzami, którzy mogą próbować dostać się na posesję.

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia współczesnego domu jest domofon lub inny sprzęt umożliwiający kontakt z osobą oczekującą przed wejściem na podwórko. Takie urządzenia w znaczący sposób podnoszą komfort życia – konieczność osobistej weryfikacji tego, kto chce wjechać na posesję bywa męcząca. Czasami brama bądź furtka znajdują się w znacznej odległości od samego budynku, co utrudnia dojrzenie osób, które przy nich stoją. Listonosz czy inna jednostka „z zewnątrz” nie zawsze mają numer telefonu do mieszkańców budynku, więc nawiązanie komunikacji ze sporego dystansu bywa niemożliwe. Właśnie dlatego instalacja podobnych przekaźników stała się obowiązkiem każdego gospodarza. Warto wskazać dostępne rozwiązania w tym zakresie.

Wideodomofon – praktyczny system identyfikacji 

Jedną z najbardziej zaawansowanych technologii na tym obszarze są wideodomofony. Pozwalają nie tylko na rozpoznanie głosowe, ale także transmitują obraz ze strategicznie rozmieszczonych kamer na wyświetlacz zamontowany w środku nieruchomości. Takie urządzenia spełniają wiele pożytecznych zadań. Można kontrolować, kto się z nami kontaktuje, zapisywać obraz przed wpuszczeniem osoby trzeciej na posesję, a także monitorować bawiące się dzieci. To wszechstronny system ochrony, wychodzący daleko poza swoją podstawową funkcję – jak dodaje pracownik firmy IMPULS. Instalacja monitorów przebiega w zgodzie z preferencjami domowników, zaś sam sprzęt może występować w dwóch modelach: z zestawem głośnomówiącym lub słuchawkowym.

Czym wyróżniają się domofony cyfrowe i analogowe? 

Dużą popularnością charakteryzują się również bardziej klasyczne rozwiązania. Modele cyfrowe udostępniają nieco więcej funkcji niż opcje analogowe. Znajdują zastosowanie jako formy kontroli dostępu poprzez wpisywanie odpowiedniego kodu lub przyłożenie zawieszki z chipem. Dzięki temu nie zachodzi potrzeba korzystania z kluczy, których znalezienie często zajmuje dłuższą chwilę. Z kolei starsza wersja urządzenia udostępnia jedynie możliwość nawiązywania kontaktu z osobami znajdującymi się w budynku. Należy pamiętać, że domofon do domu jednorodzinnego powinien wyróżniać się określonymi parametrami wskazującymi na wytrzymałość kasety bramowej. Estetyczną, ale także trwałą formą instalacji jest montaż sprzętu w skrzynce pocztowej.

Domofony w domu jednorodzinnym 

Zakładanie urządzeń warto pozostawić w rękach fachowców, którzy będą wyposażeni nie tylko w profesjonalne narzędzia, ale także doświadczenie. Firmy specjalizujące się w ich instalacji często zapewniają określoną gwarancję oraz serwis. Korzystanie z ich usług znacznie ogranicza ryzyko nieprawidłowości w przeprowadzanym montażu, wpływających na jakość połączenia oraz pozostałe funkcje domofonów. Aby samodzielnie przeprowadzić podobną procedurę, należy wyposażyć się w wiertarkę, odpowiednie kołki, sprzęt potrzebny do wmontowania kasety bramowej, jeżeli istnieje taka konieczność, a także szczypce i kombinerki. To, co jednak jest najbardziej potrzebne, to wiedza na temat podobnych czynności.

Rate this post