Niemal każdego dnia spędzamy ponad 8 godzin w łóżku, regenerując organizm. To właśnie dlatego wybór dobrego materaca, jest tak ważny. Odpowiednio dobrany, stanowi podstawę komfortowego wypoczynku, zapewniając prawidłową pozycję i właściwe ułożenie kręgosłupa. Jak wybrać materac do łóżka? Podpowiadamy.

Dobrana twardość

Większość osób zainteresowanych zakupem materaca, zwraca uwagę na jego twardość. jeden z podstawowych parametrów. Wyróżniamy 4 podstawowe stopnie twardości, oznaczone symbolem H (hardness):

H1 – materac miękki, przeznaczony dla osób do 60kg, osób o niewielkich gabarytach i delikatnym ciele, w tym dzieci.

H2 – materac średnio miękki, przeznaczony dla osób do 80kg.

H3 – materac średnio twardy, przeznaczony dla osób do 100kg. Osoby o niskiej wadze mogą nie czuć się komfortowo na materacu tej twardości

H4 – materac twardy, przeznaczony dla osób powyżej 100kg, szczególnie polecany osobom o wyższej wadze

Każda ze stref ma zapewnić odpowiednie podparcie dla poszczególnych części naszego ciała. Kluczowe przy wyborze materaca, prócz wagi, jest również określenie ulubionej, przyjmowanej pozycji podczas snu czy wielkości łóżka. Osoby preferujące spanie na boku będą wymagały nieco innego rodzaju materaca, niż te lubiące sen na plecach. Co istotne i warte podkreślenia, wybór zbyt miękkiego materaca może spowodować spięcie mięśni – kręgosłupa. Takie ułożenia – dłuższym czasie – staje się przyczyną bólu pleców i kurczy mięśni. Zbyt twardy materac to z kolei brak swobodnego krążenia krwi w miejscach nacisku, co wymusza ciągłą zmianę ułożenia ciała podczas snu.

Rodzaje materacy

Najpopularniejszymi modelami materacy są te wykonane z pianki, sprężyny i lateksu. Wyróżnia je forma dostosowania do poszczególnych części ciała.. Sprężyny zwykle uginają się liniowo, proporcjonalnie wraz ze wzrostem obciążenia. Piankowe i lateksowe materace utwardzają się dużo szybciej – nasze ciała nie będą się w nich mocno zagłębiać. Cieńsze modele materacy nie pozwolą na prawidłowe ułożenie ramion i bioder w czasie snu na boku. Dużą popularnością cieszą się również materace hybrydowe. Co je wyróżnia? To stosunkowo nowa forma, łącząca segment materaców sprężynowych z materacami piankowymi. Dzięki takiemu połączeniu, materace hybrydowe naturalnie dopasowują się do ciała, nawet podczas zmian pozycji. Jaki rodzaj materaca sprawdzi się u osób śpiących na boku? Idealnym rozwiązaniem będzie materac sprężynowy, kieszonkowy lub grubszy lateksowy. Te modele dobrze podtrzymują ciało i utrzymują kręgosłup w linii prostej. Jeśli najchętniej śpisz na wznak, możesz wybrać spośród większość dostępnych modeli.

Kryterium ceny

Istotnym kryterium przy zakupie materaca, jest jego cena. Wpływ na nią ma zarówno marka, jak i surowce oraz materiały, z których został zrobiony. Wraz z wyższą ceną, rośnie również jakość wykonania i komfort snu. Jeśli więc planujemy zakup materaca na lata, warto zainwestować w droższy model. Tańsze mogą szybciej przestać odpowiednio dostosowywać się do kręgosłupa. Materace z trwałych surowców naturalnych, jak lateks są z reguły droższe od tych wykonanych z surowców syntetycznych.

Wybór odpowiedniego materaca służy nie tylko naszemu wypoczynkowi, ale także zdrowiu. W tym przypadku często płacimy za jakość i trwałość.