Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, które jest nieco gorzej izolowane, ma większą powierzchnię albo jest częściowo otwarte stanowi duże wyzwanie i łączy się z ponoszeniem wysokich kosztów. Istnieją jednak technologie, za których sprawą można skutecznie podnieść temperaturę, nie wydając jednocześnie zbyt dużo ani na same urządzenia grzewcze np. wydajne grzejniki tarasowe, ani ich późniejszą eksploatację.

Jak działają grzejniki tarasowe na podczerwień?

Korzystanie z zabudowanych tarasów lub ogrodów zimowych staje się coraz popularniejsze. Przestrzeń tego rodzaju pozwala na wypoczynek czy wspólne spożywanie posiłków, a także na organizowanie spotkań towarzyskich. Ograniczeniem są jednak warunki pogodowe. O ile konstrukcje tego rodzaju znakomicie chronią przed deszczem i wiatrem, to ich słabszym punktem jest utrzymanie wewnątrz odpowiedniej temperatury. Problem ten można wprawdzie rozwiązać, instalując tradycyjne ogrzewanie, jednak będzie to dość kosztowne. O wiele tańsze i wygodniejsze jest użycie w roli grzejników tarasowych nowoczesnych promienników podczerwieni.

Promienniki podczerwieni działają na zupełnie innej zasadzie niż tradycyjne źródła ciepła. Nie ogrzewają one bezpośrednio powietrza, a wysyłają promieniowanie, które pada na wszelkiego rodzaju powierzchnie, rozgrzewając je do wyższej temperatury. Ogrzewane są także ciała osób, które przebywają w zasięgu emitera podczerwieni, podobnie jak wówczas, gdy znalazłby się one w zasięgu promieni słonecznych. Grzejniki tego rodzaju gwarantują więc zarówno odczuwanie wysokiego komfortu cieplnego, jak i wtórne ogrzewanie powietrza od nagrzanych powierzchni. Co ważne, działają one bez zakłóceń, a przy ich pracy nie dochodzi do strat ciepła, jak przy ogrzewaniu tradycyjnym.

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki tarasowe?

Grzejniki tarasowe na podczerwień gwarantują równomierne rozprowadzanie ciepła na całej ogrzewanej powierzchni. Ich praca nie jest zakłócana przez przepływ powietrza, wysyłane fale zawsze docierają do przedmiotu lub osoby, na którą są skierowane. Co ważne, ich działanie jest natychmiastowe, a efekty odczuwane przez użytkowników zaraz po uruchomieniu. Oznacza to oszczędność zużywanego prądu i znakomitą skuteczność.

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń grzewczych, moc grzejników tarasowych na podczerwień powinna być dopasowana do rozmiarów pomieszczenia, w którym będą użyte. Przykładem są tu grzejniki oferowane przez firmę Verasol, gdzie precyzyjnie określa się powierzchnię, jaką mogą ogrzać. Znaczenie ma jednak też ich właściwe rozmieszczenie. Ważne, by między grzejnikiem a użytkownikami nie było żadnych przeszkód, blokujących rozchodzenie się podczerwieni. Optymalnym sposobem jest zwykle zawieszanie grzejników dość wysoko na ścianach albo pod sufitem.

Rate this post