Wiele urządzeń, z których korzystamy każdego dnia, działa dzięki akumulatorom. To sprawia, że jesteśmy niezależni od przewodów. Możemy korzystać z pojazdów, elektronarzędzi czy napędów w dowolnym miejscu. Jak wybrać ładowarkę, która pozwoli szybko zgromadzić zapas energii elektrycznej w akumulatorze? Dowiedz się, jaka powinna być dobra ładowarka do Twojego akumulatora.

Bezpieczeństwo stosowania ładowarek do akumulatorów

Korzystając z akumulatorów, należy pamiętać o względach bezpieczeństwa. Nawet w pełni sprawne baterie niepoprawnie użytkowane mogą być groźne dla zdrowia! Podobnie rzecz ma się z ładowarkami do akumulatorów. Po czym poznać, że mamy do czynienia z bezpiecznym sprzętem? Tę kwestię przybliży specjalista z firmy Emu:

Warto zwrócić uwagę na to, czy ładowarka zdobyła certyfikaty oraz oznaczenia poświadczające bezpieczeństwo, wydawane przez wiarygodne instytucje. Jeśli chodzi o wyposażenie i systemy, porządna ładowarka będzie miała zabezpieczenia przed przeciążeniem i zwarciem, a także przed odwrotną polaryzacją. To eliminuje ryzyko uszkodzenia sprzętu na skutek błędu ludzkiego.

Nie należy pomijać wygody. Komplet okablowania dostarczany z urządzeniem, a także diody LED sygnalizujące etap pracy ładowarki ułatwiają życie i sprawiają, że ładowanie nie trwa dłużej, niż musi.

Parametry istotne przy wyborze ładowarki do akumulatora

Gdy już wiemy, czego szukać, żeby zapewnić sobie bezpieczne ładowanie sprzętów, czas przyjrzeć się liczbom. Nie każda ładowarka będzie odpowiednia do każdego akumulatora, ponieważ te drugie różnią się nie tylko technologią, w której je stworzono, ale też napięciem i pojemnością.

Różnicę tę widać dobrze na przykładnie dwóch ładowarek Europower. Model LC 2152 przeznaczony jest do dużych akumulatorów o pojemności 40 do 120 Ah. Jego napięcie nominalne to 12 V, a prąd ładowania – 12 A. Z kolei model LC 2218 ma takie samo napięcie nominalne (12 A), ale prąd ładowania wynosi zaledwie 0,75 A. Pojemność akumulatorów, dla których powstało to urządzenie, mieści się w przedziale 2,5 do 7,5 Ah.

Wybierając ładowarkę do swoich akumulatorów, trzeba sprawdzić przede wszystkim pojemność baterii, które chcemy w ten sposób ładować. Nowoczesne ładowarki do akumulatorów pozwalają ładować zarówno ogniwa pracujące cyklicznie, jak i buforowo, tak pojedyncze sztuki, jak kilka baterii jednocześnie. Co więcej, po skończonym ładowaniu nie trzeba odłączać akumulatorów od ładowarki. Mogą one pozostawać w ładowarce tak długo, jak to konieczne. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby akumulatory do wszystkich sprzętów ładowały się pod nieobecność właściciela. To sprawia, że oczekiwanie na pełne naładowanie już nie utrudnia życia!