Jeśli jeden z naszych domowników ma problemy ze skokami ciśnienia, będziemy musieli zapatrzyć się w domowy ciśnieniomierz. Dzięki niemu jesteśmy w stanie śledzić poziom ciśnienia krwi u chorego i w razie potrzeby w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza. Jaki aparat ciśnieniowy do domu warto kupić? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? W tym artykule znajdziesz kilka cennych porad.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Na początek warto przypomnieć, że ciśnieniomierze występują w kilku różnych rodzajach. Wyróżniamy między innymi ciśnieniomierze zegarowe, cyfrowe i rtęciowe. Te ostatnie pojawiły się w diagnostyce najwcześniej – już w XIX wieku lekarze używali ciśnieniomierzy rtęciowych, do badania poziomu ciśnienia u pacjentów. Ciśnieniomierze zegarowe nazywane bywają też sprężynowymi. Najczęściej tego rodzaju ciśnieniomierze są wykorzystywane przez lekarzy, ale znajdziemy je także w wersji do zastosowania domowego. Najnowocześniejsze z tej trójki są oczywiście ciśnieniomierze elektroniczne. Tego rodzaju aparaty są produkowane przede wszystkim z myślą o zastosowaniu domowym, ponieważ działają w pełni automatycznie. Znajdziemy takie ciśnieniomierze w tradycyjnej wersji naramiennej i nowoczesnej, nadgarstkowej.

Wady i zalety różnych ciśnieniomierzy

Każdy z wymienionych wyżej typów ciśnieniomierza ma swoje charakterystyczne wady i zalety.

  • Ciśnieniomierze elektroniczne – są bardzo łatwe w obsłudze, więc pozwalają badanie ciśnienia wykonać u siebie samodzielnie, we własnym domu. Mają też nieduże rozmiary – możemy zabrać je ze sobą, nawet kiedy planujemy podróż. Co ważne, takie ciśnieniomierze nie wymagają stabilnego położenia – możemy się zbadać w każdej sytuacji. Wadą tego rodzaju ciśnieniomierzy są dość częste błędy pomiarowe. Dają nam one raczej wynik orientacyjny, niż precyzyjny. Z tego powodu nie są też stosowane przez lekarzy w placówkach ochrony zdrowia. Takie aparaty są dość podatne na uszkodzenia mechaniczne i wrażliwe na wilgoć. Jeśli już decydujemy się na ciśnieniomierz elektryczny, lepiej wybrać ten, który pozwala na częściowe sterowanie manualne.
  • Ciśnieniomierze zegarowe – także są dość niewielkie. Pozwalają na mierzenie ciśnienia w różnych pozycjach wygodnych dla pacjenta. Pozwalają na precyzyjny pomiar manualny. Wadą jest to, że co około 12 miesięcy wymagają kalibracji i nie są odporne na wstrząsy. Takie ciśnieniomierze znajdziemy w Aptece św. Barbary.
  • Ciśnieniomierze rtęciowe – pozwalają na bardzo precyzyjny pomiar, nie wymagają kalibracji. W domu jednak raczej się nie sprawdzą, ze względu na swój duży gabaryt. Samoobsługa takiego aparatu jest bardzo trudna. Nie używa się ich w domach także ze względu na to, że zawierają toksyczną rtęć.