Masz już dość wydawania pieniędzy na wynajem cudzego mieszkania? A może oprócz ponoszenia kosztów zwykłych opłat eksploracyjnych jesteś zmuszony co miesiąc przelewać spółdzielni pokaźną kwotę za czynsz?  Czujesz, że dłużej tak być nie może i chcesz wreszcie zamieszkać na swoim? Wbrew pozorom, zakup bezczynszowego mieszkania lub nawet własnego domu nie jest rzeczą niemożliwą.

Podobno każda niewygodna sytuacja ma przynajmniej kilka rozwiązań. Jeżeli, tak jak większość Polaków, nie dysponujesz gotówką na zakup mieszkania, możesz posiłkować się kredytem. Sposobów na jego uzyskanie jest kilka, a wybór najlepszego zależy od twojej bieżącej sytuacji.

Jak dostać kredyt na dom?

W idealnej sytuacji są osoby, które mają wysoką zdolność kredytową i bank jest skłonny niemal od razu udzielić im kredytu. Oczywiście, wymagania instytucji finansowych względem kredytobiorców są dość rygorystyczne, a wnioskodawca musi spełniać kilka istotnych kryteriów.

Pierwszym i najtrudniejszym do spełnienia warunkiem uzyskania kredytu na dom jest posiadanie wkładu własnego. Im więcej pieniędzy jesteś w stanie wyłożyć na początek, tym korzystniejsze warunki spłaty kredytu. Pamiętaj o tym, rozważając zastanawiająco atrakcyjne pod względem wkładu własnego oferty kredytowe.

Rozważając podanie o kredyt, bank dokładnie przyjrzy się m.in. twoim bieżącym finansom i sytuacji zawodowej. Idealny kandydat na kredytobiorcę ma stałe zatrudnienie, a jego miesięczne wydatki nie wyczerpują w całości przychodów. Jeśli obecnie lub w przeszłości zdarzało ci się zalegać ze spłatą pożyczek, uzyskanie wsparcia może okazać się trudne.

Jak skutecznie przebić się przez mur kredytowych formalności?

Jeżeli już podejrzewasz, że uzyskanie kredytu nie będzie takie proste, nie poddawaj się. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy biura doradztwa kredytowego. Takie usługi zapewniają niektórzy deweloperzy. Zatem jeśli wiesz mniej więcej, jakiego domu czy mieszkania szukasz, dowiedz się, czy deweloper może ułatwić ci formalności kredytowe – podpowiada nasz rozmówca z firmy Śmigielski Group z Leszna.

Okazuje się, że w świetnej sytuacji są osoby posiadające mieszkania czynszowe. Zamiana lokum na wygodniejszy i tańszy w utrzymaniu, a przede wszystkim w 100%  własny dom, jest wtedy możliwa przy wykorzystaniu stosunkowo niskiego, a więc łatwego do spłaty kredytu.

Decydując się na sprzedaż mieszkania w bloku, możesz dobrać kredyt wysokości około 100 tys. złotych, przy czym jego spłata będzie praktycznie nieodczuwalna. Przy założeniu, że wysokość raty będzie odpowiadała kwocie miesięcznego czynszu, który płacisz obecnie, jesteś bez wątpienia na wygranej pozycji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]