Szczelność to podstawowa cecha każdego dachu. Pokrycie dachowe powinno gwarantować zabezpieczenie pomieszczeń  i konstrukcji budynku przed zawilgoceniem na skutek opadów atmosferycznych – deszczu i śniegu. Aby do domu nie przedostawała się woda, konieczne jest nie tylko precyzyjnie położone wysokiej jakości pokrycie dachowe, ale też odpowiednia hydroizolacja. Co warto wiedzieć na temat uszczelnienia dachu?

Szczelność dachu – znaczenie i materiały

Szczelność dachu to podstawa funkcjonalności każdego budynku. Zabezpieczenie przed przedostawaniem się wody to wymóg nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych. Warto przy tym zaznaczyć, iż szczelność pokrycia dachowego zależy od wielu czynników. Warto zwrócić tu uwagę na:

  • Rodzaj pokrycia – najchętniej wykorzystywane pokrycia dachowe to materiały blaszane, blachodachówki, a także dachówki ceramiczne oraz cementowe. W tym celu wykorzystuje się również papę. Pokrycie dachowe powinno zapewniać szczelność i zabezpieczać przed przedostawaniem się wilgoci w głąb konstrukcji.
  • Kąt nachylenia dachu – każdy dach powinien być zaprojektowany tak, by odprowadzanie wilgoci było jak najbardziej efektywne. W tym celu tworzy się konstrukcje o odpowiednim spadku, który pozwala łatwo pozbyć się wody opadowej z połaci dachu.
  • Obróbki blacharskie – elementy, takie jak pasy rynnowe, kosze dachowe czy też obróbki przyścienne, stanowią wykończenie pokrycia dachowego i mają istotne znaczenie dla jego szczelności.

Do miejsc szczególnie narażonych na powstawanie nieszczelności i w konsekwencji przeciekanie należą styki pokrycia dachowego i połączenia połaci, przestrzenie wokół otworów okiennych, a także elementy wentylacji, np. kominków. Podstawą szczelności pokrycia jest precyzyjne krycie dachów oraz właściwe ułożenie izolacji i uszczelek, a także dokładne wykonanie obróbek blacharskich. Dodatkowo stosuje się różnego rodzaju środki uszczelniające. Na rynku znaleźć można bogaty asortyment produktów, takich jak kleje, żywice poliuretanowe, specjalne taśmy oraz masy dekarskie.

Nieszczelny dach. Co robić?

Wykrycie nieszczelności w dachu zwykle polega na zauważeniu przecieku w pomieszczeniu, np. w postaci nieestetycznych zacieków na ścianach czy sufitach.

Tego typu usterek warto również poszukać przy przeglądach i konserwacjach dachu. – Podpowiada przedstawiciel firmy Solidny Dekarz. – Profesjonalny dekarz powinien sprawdzić obróbki blacharskie, wentylację, pokrycie oraz więźbę dachową. Metoda naprawy nieszczelności zależy od jej przyczyny. Jeśli problemem jest niewłaściwie ułożona czy uszkodzona dachówka – taki element zdejmuje się i zakłada nowy. Wymiany mogą też wymagać uszczelki czy elementy obróbek blacharskich. Istnieje również możliwość położenia materiałów uszczelniających, np. silikonu, szczególnie, jeśli nieszczelność występuje np. w okolicy otworów okiennych czy wentylacyjnych.

Pamiętajmy, aby wszelkie tego rodzaju usterki naprawiać jak najwcześniej, by nie doprowadzać do poważnego uszkodzenia dachu, co może wiązać się z kosztownym remontem.

[avg] ([per]) [total] vote[s]