Wbrew obiegowej opinii problem wszawicy nie wynika z braku higieny i nie dotyczy tylko osób ze środowisk patologicznych. Wszy, czyli żywiące się ludzką krwią pasożyty bytujące na skórze głowy, mogą pojawić się również w zamożnych rodzinach – najczęściej za pośrednictwem dzieci, które przynoszą niepożądanych gości ze szkoły, kolonii lub ferii. Jak się przed tym ustrzec?

Dobre nawyki

Wszy nie mają skrzydeł, nie skaczą też tak jak pchły. To ważna informacja, bo samo przebywanie w towarzystwie osoby z wszawicą nie oznacza jeszcze, że nasze dziecko też będzie ją miało. Należy jednak koniecznie przestrzec pociechę przed zachowaniami, które stwarzają wszom doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się na kolejnych żywicieli. Do zachowań takich należą:

  • bezpośredni kontakt głowami, np. podczas przytulania,
  • pożyczanie szalików i czapek,
  • pożyczanie szczotek, grzebieni, spinek, gumek i innych akcesoriów do włosów,
  • korzystanie z tej samej pościeli lub ręczników.

Odpowiednia fryzura i jej pielęgnacja

Warto też od najmłodszych lat wpajać dziecku nawyk codziennego czesania i mycia głowy przynajmniej dwa razy w tygodniu. Aby ułatwić mu pielęgnację czupryny poza domem, przed feriami można wybrać się do fryzjera i np. przystrzyc zbyt długie, plączące się włosy, tak by nie sprawiały problemów. Jeśli natomiast szkoda nam pozbawiać pociechę bujnych kędziorów, nauczmy ją wiązać je w kucyk lub splatać w warkocz.

Specjalistyczne preparaty

Podekscytowane faktem wyjazdu na ferie zimowe maluchy często niestety nie pamiętają o zaleceniach rodziców – albo przypominają sobie o nich tylko od czasu do czasu. W ramach profilaktyki wszawicy dobrze jest więc też spakować dziecku do plecaka czy walizki preparat zapobiegający zarażeniu wszawicą SORA Protect.  Zapach SORA Protect zniechęca pasożyty do zasiedlenia skóry głowy, ponadto dzięki właściwościom powlekającym, wyrób utrudnia przyczepienie gnid do włosów. SORA Protect ma postać aerozolu, dzięki czemu codzienna aplikacja nie powinna sprawiać większych trudności. Należy pamiętać żeby poprosić opiekuna wycieczki o dopilnowanie tej kwestii.

A po feriach…

Po powrocie dziecka do domu koniecznie należy skontrolować stan jego głowy i w razie potrzeby niezwłocznie rozpocząć stosowną kurację. Na szczęście skuteczne pozbycie się wszy jest jak najbardziej możliwe. O ile jednak stosunkowo łatwo jest usunąć je z włosów dzięki sprawdzonym produktom takim jak wyrób medyczny SORA Płyn do zwalczania wszawicy głowy lub lek SORA Forte w postaci szamponu, o tyle rozprawienie się z pasożytami, które mogły „zamieszkać” na zabawkach, ubraniach czy pościeli, potrafi być cokolwiek uciążliwe. Dlatego najlepiej po prostu zapobiegać wszawicy, stosując się do powyższych zaleceń.

[avg] ([per]) [total] vote[s]