Garderoba to odpowiednio zaprojektowana przestrzeń, umożliwiająca przechowywanie w porządku ubrań, dodatków i innych przedmiotów. Jest szczególnie przydatna w mieszkaniach o niewielkim metrażu, z powodzeniem zastępując kilka szaf. Aby przechowywanie rzeczy było uporządkowane i wygodne, garderobę należy właściwie zaaranżować. Jak więc urządzić funkcjonalną garderobę?

Zabudowa garderoby

Planując garderobę w domu czy mieszkaniu, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca i możliwości aranżacji. W niewielkich mieszkaniach garderoba może mieć postać gotowych szaf, na przykład wnękowych. Jeśli jednak posiadamy taką możliwość, warto wziąć pod uwagę garderobę w zabudowie na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dowolnie dopasować wygląd garderoby, jak i jej wyposażenie, zgodnie z naszymi potrzebami. Każdy z nas ma inne – jedni potrzebują wiele miejsca na wiszące ubrania (koszule czy sukienki), drudzy – na buty czy torebki. Decydując się na zabudowę własnego projektu, możemy dowolnie decydować zarówno o zewnętrznym, jak i wewnętrznym wyglądzie garderoby, dopasowując go do stylu domu czy mieszkania.  Niezależnie od tego, czy w garderobie zdecydujemy się na gotowe moduły, czy te zaprojektowane „od zera”, warto przemyśleć ilości konkretnych półek, drążków, szuflad czy stojaków na obuwie.

Praktyczne organizery

Funkcjonalna garderoba to przede wszystkim wygodne przechowywanie i organizacja rzeczy (szczególnie tych mniejszych). Aby w garderobie panował porządek, a jego właściciel miał swobodny dostęp do niezbędnych przedmiotów, warto w niej zastosować różnego rodzaju organizery. Do tego typu rozwiązań należą między innymi systemy szufladowe (w których znajdziemy przegródki na drobiazgi, pomocne chociażby przy przechowywaniu bielizny) czy wysuwane kosze i wieszaki. Ale to nie wszystko! Dobre firmy oferujące rozwiązania do garderoby, takie jak na przykład Wireli, mają w swoim asortymencie także drążki teleskopowe do szafy (tzw. pantograf, pozwalający na przechowywanie ubrań na sporej wysokości), a nawet uchwyty na deskę do prasowania i rurę odkurzacza.

Oświetlenie i dodatki

Funkcjonalność garderoby oznacza nie tylko wygodne przechowywanie ubrań i dodatków, ale również swobodne korzystanie z tej przestrzeni. Jedną z istotnych kwestii, których nie można pominąć podczas urządzania garderoby, jest jej oświetlenie. Ponieważ garderoba zazwyczaj znajduje się w ciemnym miejscu bez okien, oświetlenie powinno umożliwiać swobodne korzystanie z niej o każdej porze dnia i nocy. Oświetlenie w garderobie powinno docierać do wszystkich zakamarków, więc należy zadbać zarówno o ogólne światło, jak i o oświetlenie punktowe. Najlepszym rozwiązaniem w garderobie będzie światło LED, które z jednej strony jest ekonomiczne, a z drugiej – może przybrać formę, która będzie pasować do projektu i zabudowy, np. halogeny, żarówki czy zintegrowane oprawy.

Rate this post