Kotłownia to pomieszczenie, w którym ma się największą kontrolę nad działaniem centralnego ogrzewania. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni pozwala na bezpieczną, sprawną i zgodną z przepisami obsługę całej instalacji. Aby projekt spełniał obowiązujące normy, powinien być sporządzony i zrealizowany przez fachowców. Na czym jednak właściwie polega ich praca?

Pierwszą, podstawową czynnością jest ustalenie, na czym będzie opierał się układ centralnego ogrzewania – tj. do jakiego systemu instalacji powinien zostać dostosowany projekt kotłowni. Czy stawia się na pompę ciepła, a może kocioł kondensacyjny? Moc urządzenia ustala się na podstawie metrażu i liczby pomieszczeń znajdujących się w domu, a także zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Ostateczny rodzaj paliwa oraz pieca ma istotny wpływ na wygląd i wielkość pomieszczenia. Do każdego typu aparatury nawiązują również inne przepisy.

O czym pamiętać, organizując kluczowy punkt dla centralnego ogrzewania? 

Kotłownie zwykle znajdują się w piwnicy w miejscach oddzielonych od reszty budynku. Dobrą praktyką jest umiejscowienie stacji kontroli centralnego ogrzewania w środkowej części domu, ponieważ w ten sposób energia rozchodzi się możliwie równomiernie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że takie usytuowanie nie sprzyja głośniejszym instalacjom: sąsiedztwo pokojów sprawia, że hałas bywa uciążliwy dla ich lokatorów. Pomieszczenie nie powinno mieć mniej niż 2,2 m wysokości (o ile nie znajduje się w starym obiekcie, ale wtedy obowiązują inne przepisy).

Konieczne jest to, aby materiały przeznaczone do konstrukcji kotłowni i jej fundamentów były w pełni niepalne. Sam piec musi być ustawiony w taki sposób, aby dostęp do niego był możliwy z każdej strony. Urządzenie należy również umieścić na pięciocentymetrowej, ognioodpornej podstawie. Do pomieszczenia grzewczego (budowę takiego „centrum dowodzenia” zapewnia np. firma oferująca usługi hydrauliczne z Piaseczna) trzeba także nabyć właściwe wyposażenie: drzwi, wentylację czy instalację wodną.

Jaki sprzęt należy zakupić do kotłowni? 

Wszystkie rzeczy znajdujące się w punkcie umożliwiającym obsługę centralnego ogrzewania powinny być niepalne (nie licząc opału). Dla kotłowni, w których umieszczono piece na paliwa stałe, drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości, otwierać się na zewnątrz i być ognioodporne. Trzeba również wybrać urządzenia zapewniające skuteczną i bezpieczną wentylację tego rodzaju pomieszczenia. Istotne jest dopilnowanie tego, aby kanał wywiewny komina wystawał wyraźnie ponad dach budynku.